Integritetsskydd för bildupptagningar
Skriftlig fråga 2007/08:538 av Bouveng, Helena (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-12-21
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2007-12-21
- Besvarad
- 2008-01-09
- Svar anmält
- 2008-01-15
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2007/08:538 Integritetsskydd för bildupptagningar
av Helena Bouveng (m)
till justitieminister Beatrice Ask (m)
Rättegången i allmän domstol är på väg att moderniseras genom att ny teknik utnyttjas bättre. Nästa höst träder nya regler i kraft och redan nu pågår en testverksamhet på flera domstolar.
De nya reglerna innebär mycket positivt. En klar fördel är att brottsoffren och vittnen kan slippa att komma till domstol mer än vid ett tillfälle, eftersom förhören kan videofilmas vid tingsrättsförhandlingen och sedan visas upp vid rättegången i hovrätten.
Det är samtidigt ur den enskildes synpunkt mycket viktigt att bildupptagningar med känsligt innehåll inte sprids på ett olämpligt sätt som en följd av rätten till partsinsyn.
Vad avser ministern att göra för att säkerställa att integritetsskyddet för bildupptagningar från rättegångar är tillräckligt starkt?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:538 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask
Svar på fråga
2007/08:538 Integritetsskydd för bildupptagningar
Justitieminister Beatrice Ask
Helena Bouveng har frågat mig vad jag avser att göra för att säkerställa att integritetsskyddet för bildupptagningar från rättegångar är tillräckligt starkt.
En viktig del av reformen En modernare rättegång, som träder i kraft den 1 november 2008, är att förhör i domstol som huvudregel ska spelas in på video. Videoupptagningarna är endast avsedda att utgöra ett arbetsredskap i domstolsprocessen och det är viktigt att bilderna inte sprids och används på ett sätt som innebär att enskilda utsätts för integritetsintrång. För bilden som ingår i en videoupptagning gäller därför sekretess.
Sekretess hindrar dock inte en part från att ta del av en upptagning med stöd av sin rätt till partsinsyn. I förarbetena sägs att detta inte behöver ske genom att upptagningen lämnas ut, under förutsättning att parten kan ta del av den på annat sätt, till exempel i domstolens lokaler. Eftersom frågan är oreglerad och då det finns ett behov av att säkerställa att upptagningarna inte sprids på ett integritetskränkande sätt har regeringen gett en särskild utredare i uppdrag att bland annat överväga hur partsinsynen i detta fall bör hanteras samt att lämna förslag till hur denna hantering bör regleras. Uppdraget ska redovisas den 1 september 2008.
Jag vill avvakta utredarens förslag innan jag tar ställning till vilka åtgärder som kan behöva vidtas.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
