Information mellan myndigheter
Skriftlig fråga 2019/20:508 av Mikael Oscarsson (KD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2019-11-28
- Överlämnad
- 2019-11-28
- Anmäld
- 2019-11-29
- Svarsdatum
- 2019-12-11
- Besvarad
- 2019-12-11
- Sista svarsdatum
- 2019-12-11
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Mikael Damberg (S)
I Dagens Nyheter den 27 november 2019 uppges att en person arbetat två år som säkerhetsklassad chef på Kustbevakningen. Förra året avslöjades att chefen ljugit om sin bakgrund. Chefen sas upp från Kustbevakningen och blev arbetsbefriad med lön i åtta månader. Kustbevakningen anmälde incidenten till regeringen, Säkerhetspolisen och Försvarsmakten. Trots detta rekryterades personen i år till en ny känslig chefstjänst, det vill säga som stabschef inom Försvarsmakten.
Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Mikael Damberg:
Vad gör statsrådet och regeringen för att säkerställa att information om den här sortens oriktiga uppgifter och bedrägerier på ett bättre sätt kan delas mellan och inom myndigheter?
Svar på skriftlig fråga 2019/20:508 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)
Svar på fråga 2019/20:508 av Mikael Oscarsson (KD)
Information mellan myndigheter
Mikael Oscarsson har frågat mig vad jag och regeringen gör för att säkerställa att information om oriktiga uppgifter och bedrägerier på ett bättre sätt kan delas mellan och inom myndigheter i samband med anställningar.
Det är av största vikt att personer som anställs i verksamheter av betydelse för Sveriges säkerhet är pålitliga ur säkerhetssynpunkt. En säkerhetsprövning ska därför göras innan någon anställs eller får delta i sådan verksamhet. I den nya säkerhetsskyddslagen (2018:585) som trädde i kraft den 1 april i år har det förtydligats vilka moment en säkerhetsprövning ska innefatta och vem som ansvarar för den. Säkerhetsprövningen görs av arbetsgivaren och syftar till att klarlägga om en person kan antas vara lojal mot de intressen som skyddas i lagen och i övrigt pålitlig från säkerhetssynpunkt. En säkerhetsprövning förutsätter att arbetsgivaren skaffar sig en allsidig personkännedom om den som ska anställas. Viktiga moment i det kan vara intervjuer, kontroll av intyg och betyg samt inhämtande av referenser. En säkerhetsprövning ska i vissa fall också innefatta en registerkontroll och en särskild personutredning.
När det gäller information mellan och inom myndigheter i detta sammanhang bör det främst ske inom ramen för gällande regelverk om säkerhetsprövning, bl.a. genom referenstagning. Det är ytterst arbetsgivaren som är ansvarig för säkerhetsprövningen och det är därför en viktig uppgift för varje arbetsgivare att säkerställa att säkerhetsprövningar sker med stor omsorg och i övrigt håller en hög kvalitet.
Stockholm den 11 december 2019
Mikael Damberg
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

