införande av yrkesfiskaravdrag
Skriftlig fråga 1999/2000:1040 av Olsson, Kent (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-05-26
- Anmäld
- 2000-06-06
- Besvarad
- 2000-06-07
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:1040
av Kent Olsson (m) till finansminister Bosse Ringholm om införande av yrkesfiskaravdragDet har nu gått 3 ½ år sedan riksdagen 1996 biföll ett betänkande från skatteutskottet om "införandet av ett särskilt skatteavdrag för yrkesfiskare". I en fråga till finansministern i mars i år undrade jag när statsrådet ämnade förelägga riksdagen en proposition om införande av detta avdrag. I svaret meddelade finansministern att ett förslag till särskilt skatteavdrag har utarbetats men först måste Lagrådets yttrande inhämtas och underställas EU-kommissionen för godkännande innan en proposition kan föreläggas riksdagen.
Regeringens saktfärdighet och nonchalans att följa riksdagens beslut är upprörande och för svenskt fiske mycket oroande. Konkurrensnackdelarna mot Danmark och Norge, som har skatteavdrag, är stora för svenska yrkesfiskare. Den långa handläggningstiden från riksdagens beslut 1996 till att ett förslag först nu presenterats visar att regeringen inte tagit denna fråga på allvar. Trots att förslaget nu finns har det inte skickats till Lagrådet trots att statsrådet den 5 april i sitt svar till mig sade att så skulle ske. Varför detta inte skett ger anledning till oro. Varför händer inget?
När avser regeringen att förelägga riksdagen en proposition om införande av ett yrkesfiskaravdrag för svenska yrkesfiskare?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:1040 besvarad av finansminister Bosse Ringholm
den 6 juni
Svar på fråga 1999/2000:1040 om införande av yrkesfiskaravdrag
Finansminister Bosse Ringholm
Kent Olsson har ännu en gång frågat mig när regeringen avser att förelägga riksdagen en proposition om införande av ett yrkesfiskaravdrag för svenska yrkesfiskare.
Så sent som den 5 april gav jag Kent Olsson svaret att frågan är omöjlig att besvara. Orsaken är att ett införande av ett yrkesfiskaravdrag måste underställas EU-kommissionen för godkännande. Jag kan inte ge något annat svar i dag.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

