Införande av "grön gräddfil" för hela näringslivet
Skriftlig fråga 2007/08:762 av Hjälmered, Lars (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-02-13
- Anmäld
- 2008-02-14
- Besvarad
- 2008-02-20
- Svar anmält
- 2008-02-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 13 februari
Fråga
2007/08:762 Införande av ”grön gräddfil” för hela näringslivet
av Lars Hjälmered (m)
till miljöminister Andreas Carlgren (c)
Jag har tidigare frågat miljöministern om införandet av en ”grön gräddfil” för näringslivet. Det skulle underlätta för företag i deras arbete att exempelvis miljöanpassa produktionen genom minskad oljeanvändning och minskade koldioxidutsläpp.
Regeringen presenterade häromveckan förslag för att göra det enklare och snabbare att få tillstånd att bygga vindkraftverk. Miljöministern lyfte bland annat fram att en aktör ska slippa ansöka flera gånger för samma anläggning. En grön gräddfil för snabbare tillståndsgivning än i dag föreslås också.
Detta är bra åtgärder. Jag skulle dock önska att regeringen går ett steg längre och inför en grön gräddfil för alla företag som vill göra miljöbra saker. Ett tillståndspliktigt företag som vill genomföra miljöförbättrande åtgärder behöver i dag söka om sina tillstånd. Det är något som tar lång tid och kostar mycket pengar – trots att det varken handlar om att producera mer eller att generera mer utsläpp.
Ett företag i Göteborg ville redan för några år sedan göra sin produktion koldioxidneutral, men får inte skrida till verket på grund av de regler politiken utformat. Miljöförbättringar skjuts på framtiden. Det är inte rimligt!
Alla företag som vill göra miljöförbättrande åtgärder borde rimligen få en gräddfil i tillståndshanteringen på samma sätt som inom vindkraften. Förbättringar skulle då snabbare och smidigare kunna genomföras.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att införa en ”grön gräddfil” för hela näringslivet?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:762 besvarad av Miljöminister Andreas Carlgren
Svar på fråga
2007/08:762 Införande av "grön gräddfil" för hela näringslivet
Miljöminister Andreas Carlgren
Lars Hjälmered har frågat mig vilka åtgärder som kommer att vidtas för att alla företag som vill genomföra miljöförbättrande åtgärder, och inte bara de som är verksamma inom vindkraften, får en ”grön gräddfil” i samband med tillståndsprövningen.
Som jag sade i mitt svar till Lars Hjälmered så sent som i december behöver också miljöförbättrande åtgärder, som till exempel vindkraften, miljöprövas. Då sade jag också att regeringens ambition är att miljöprövningen ska vara enkel för alla som vill genomföra miljöförbättrande åtgärder. Arbetet med att förenkla och förtydliga miljölagstiftningen är intensivt. Onödiga krav på verksamhetsutövarna ska tas bort.
Det råder en bred enighet om vindkraftens betydelse i Sverige och det särskilda behovet av att snabbt underlätta vindkraftsutbyggnaden i landet. Det är därför som vindkraften prioriteras i arbetet med att ta bort de onödiga kraven.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

