Införande av gårdsförsäljning
Skriftlig fråga 2020/21:739 av Alexandra Anstrell (M)
Frågan är besvarad
- Inlämnad:
- 2020-11-27
- Överlämnad:
- 2020-11-30
- Anmäld:
- 2020-12-01
- Svarsdatum:
- 2020-12-09
- Besvarad:
- 2020-12-09
- Sista svarsdatum:
- 2020-12-09
till Socialminister Lena Hallengren (S)
Även om Stockholm är Sveriges huvudstad består stora delar av länet av glesbygd, och det finns gott om gårdar runt om i Stockholms län. Det finns också gott om mikrobryggerier/bryggerier i länet. På Sveriges mikrobryggeriers hemsida finns cirka 40 stycken uppräknade bara i Stockholms län, och det har naturligtvis ökat kraftigt i hela Sverige.
År 2018, det vill säga för två år sedan, uttalade en majoritet i riksdagen att man ville se ett införande av gårdsförsäljning. Den utredning som skulle tillsättas i år har ännu inte blivit av.
I södra Europa är gårdsförsäljning av lokalt producerade varor en viktig del av landsbygdens näringsliv och intäkter. Detta skulle, inte minst i sviterna av coronapandemin, möjliggöra en omställning för att kunna klara den svåra situation som små företag och besöksnäringen hamnat i när människor stannar hemma.
Med anledning av detta vill jag fråga socialminister Lena Hallengren:
Av vilken anledning dröjer utredning och beslut om gårdsförsäljning, och när avser ministern att agera i frågan?
Svar på skriftlig fråga 2020/21:739 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S)
Svar på fråga 2020/21:739 av Alexandra Anstrell (M)
Införande av gårdsförsäljning
Alexandra Anstrell har frågat mig av vilken anledning utredning och beslut om gårdsförsäljning dröjer, och när jag avser att agera i frågan.
Så som jag svarade i förra veckan och veckan innan det har regeringen den 12 november 2020 beslutat, i enlighet med januariavtalet, att ge en särskild utredare i uppdrag att utreda gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker. En förutsättning för uppdraget är att Systembolagets monopol säkras, om utredningen skulle finna att gårdsförsäljning kan införas i Sverige. Uppdraget ska redovisas senast den 7 december 2021.
Stockholm den 9 december 2020
Lena Hallengren

