Import av energi
Skriftlig fråga 2020/21:1029 av Lotta Olsson (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2020-12-15
- Överlämnad
- 2020-12-16
- Anmäld
- 2020-12-17
- Svarsdatum
- 2020-12-30
- Besvarad
- 2020-12-30
- Sista svarsdatum
- 2020-12-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Anders Ygeman (S)
Sverige har historiskt producerat den energi som krävts för vår samhällsutveckling och industri nationellt. Det har varit en framgångsfaktor för oss och något som gjort att vi i svåra tider inte varit beroende av andra länder för att klara vår energiförsörjning. Det har också gett oss möjlighet att utveckla även energikrävande industri utan osäkerhet på leverans av energi.
Nu är Sverige i ett annat läge. Till följd av otillräcklig produktions- och överföringskapacitet klarar vi inte alltid leveranssäkerheten av el. Vi håller också på att mer och mer integrera vårt elenergisystem med övriga EU.
Detta innebär att vi då kan få en helt annan prisbild och en annan leveranssäkerhet.
Då vindkraft och solenergi byggs ut räcker inte elenergi från vatten och kärnkraft i Sverige till, framför allt inte i södra Sverige.
Samtidigt planerar nu både Estland och Polen för ny kärnkraft för att klara sina klimatmål och kunna fasa ut olja och kol.
Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Anders Ygeman:
Har statsrådet för avsikt att vidta några åtgärder inför att svensk industri kan komma att bli beroende av utländsk kärnkraft för att vi ska klara balansen i våra elsystem?
Svar på skriftlig fråga 2020/21:1029 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)
Svar på fråga 2020/21:1029 av Lotta Olsson (M)
Import av energi
Lotta Olsson har frågat mig om jag har för avsikt att vidta några åtgärder inför att svensk industri kan komma att bli beroende av utländsk kärnkraft för att vi ska klara balansen i våra elsystem.
Först och främst kan jag konstatera att det inte råder någon brist på el, såsom Lotta Olsson vill framhålla, utan att tillgången till el är god i Sverige. Under 2019 nettoexporterade Sverige rekordmycket el med mycket låga utsläpp av koldioxid och även under 2020 har nettoexporten varit mycket stor. Lotta Olsson är oroad för att Sverige ska bli beroende av import men Statens energimyndighet konstaterar i sina senaste långsiktiga scenarier att Sverige kommer vara nettoexportör av el till åtminstone till 2040, beroende på vilka förutsättningar som antas. Att varje land skulle vara helt självförsörjande i varje situation är inte heller nödvändigt eller ens önskvärt ur ett marknadsperspektiv. En sådan ordning skulle bli väldigt dyr och även ha stora miljömässiga nackdelar. En av grundidéerna med EU:s inre elmarknad är att vi ska kunna handla el med varandra på en fri marknad och utnyttja resurser på ett effektivt sätt. På så vis kan inte jag eller någon annan aktör i Sverige eller EU bestämma var elen ska komma ifrån eller från vilket kraftslag elen som importeras är producerad av.
Sveriges kraftbalans har visserligen blivit mer ansträngd de senaste åren, men Sverige har stor kapacitet på elförbindelserna till grannländer och Affärsverket svenska kraftnät bedömer att risken för effektbrist är liten, även på längre sikt. Inga elförbrukare har heller behövt kopplas bort på grund av effektbrist i Sverige.
Låt mig avslutningsvis säga att regeringen arbetar aktivt med olika åtgärder för att möjliggöra elektrifieringen när det gäller frågor som laddinfrastruktur, nätkapacitet och elmarknad. Arbete har även påbörjats med en nationell elektrifieringsstrategi som ska ta ett helhetsgrepp om förutsättningarna i energisektorn för att bidra till klimatmålen 2030, 2040 och 2045. Strategin ska bidra till en snabb, smart och samhällsekonomiskt effektiv elektrifiering.
Stockholm den 22 december 2020
Anders Ygeman
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

