hushållsnära tjänster
Skriftlig fråga 2004/05:222 av Hagberg, Liselott (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-10-27
- Inlämnad
- 2004-10-27
- Besvarad
- 2004-11-03
- Svar anmält
- 2004-11-08
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 27 oktober
Fråga 2004/05:222
av Liselott Hagberg (fp) till finansminister Bosse Ringholm om hushållsnära tjänsterEnligt en nyligen presenterad undersökning är det ca 220 000 personer som uppgett att de under det senaste året betalt svart för städning. Redan 1996 uppskattade RFV att denna sektor omsatte omkring 3 miljarder kronor.
I tio års tid har debatten förts kring alla människors möjlighet att köpa så kallade hushållsnära tjänster. Den enda framgång som kan noteras är att det för anställda i vissa företag erbjuds denna typ av service som en löneförmån. I övrigt förs fortfarande debatten utifrån perspektivet pigtjänster. Detta är djupt kränkande för alla som arbetar inom kommunernas hemtjänst.
Statistik visar också att kvinnor fortfarande tar den stora merparten av ansvaret för hem och barn. Enligt en rapport av Ulf Lundberg och Gunilla Krantz har kvinnorna ökat sin obetalda arbetsbörda i hemmet från 29,9 till 41,3 timmar per vecka under de senaste tio åren. Nuvarande skattesystem har skapat ett omfattande svartarbete. De som nyttjar tjänsterna blir brottslingar. De som utför tjänsterna hamnar utanför alla trygghetssystem och försäkringsskydd. Samtidigt tappar staten miljarder i möjliga skatteintäkter.
När efterfrågan på en viss typ av tjänster inte tillåts på den vita marknaden blir också utbudet av utförare begränsat. På många håll i Sverige finns det helt enkelt inte möjlighet att köpa hushållstjänster trots att efterfrågan finns. Ett annat skattesystem skulle stimulera många att starta företag i branschen.
Vilket initiativ avser ministern att vidta för att bidra till att många nya företag kan startas inom städsektorn och att svarta arbeten kan bli vita?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:222 besvarad av Bosse Ringholm
Svar på fråga 2004/05:222 om hushållsnära tjänster
Finansminister Pär Nuder
Liselott Hagberg har frågat föregående finansminister Bosse Ringholm om vilket initiativ han avser att vidta för att bidra till att många nya företag kan startas inom städsektorn och att svarta arbeten kan bli vita.
Som arbetet i regeringen numera är fördelat är det jag som ska svara på frågan. Inledningsvis vill jag framhålla att jag liksom föregående finansminister anser att det finns starka skäl mot särregleringar i skattesystemet för köp av hushållsnära tjänster och att generella åtgärder som stimulerar arbetsmarknadsdeltagande, arbetsutbud och sysselsättning är att föredra.
I en interpellationsdebatt den 20 april i år diskuterade dåvarande finansministern bland annat den fråga som Liselott Hagberg har ställt. Han framhöll då att en skattelättnad för hushållsnära tjänster sannolikt, åtminstone på lite längre sikt, skulle innebära en viss överföring av svart arbetskraft till vit. Samtidigt påpekade han att det inte finns några enkla samband mellan förekomsten av svartarbete och skattetryckets nivå och att särregleringar i skattesystemet för att stimulera överföring av svart arbetskraft till vit är ett dyrbart alternativ. Jag instämmer i detta och anser också att det finns mer effektiva sätt att stimulera överföring av svart arbetskraft till vit än via särregleringar i skattelagstiftningen.
Man bör vara särskilt försiktig med särregleringar av denna sort inte minst i ljuset av framtida arbetskraftsbehov.
Mot denna bakgrund är jag inte beredd att vidta några åtgärder inom skattesystemet för hushållstjänster.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
