Hungerstrejker i iranska fängelser
Skriftlig fråga 2014/15:145 av Amineh Kakabaveh (V)
Frågan är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2014-12-18
- Överlämnad
- 2014-12-19
- Sista svarsdatum
- 2015-01-02
- Anmäld
- 2015-01-12
- Svarsdatum
- 2015-01-12
- Besvarad
- 2015-01-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Utrikesminister Margot Wallström (S)
Repression och förtryck fortsätter såväl i det iranska samhället som i iranska fängelser. Irans fängelser är fyllda av politiska fångar, kurder, socialister, arbetaraktivister, människorättsaktivister, studenter, baluchier med mera. Iran har olika minoriteter och folkgrupper som i åratal kämpat för att bygga upp ett demokratiskt samhälle där alla medborgares mänskliga rättigheter respekteras och alla folkgrupper behandlas jämlikt. I stället för att bli mött med respekt har man av den iranska regimen blivit utsatt för förtryck, avrättning och förföljelse. Den politik som drivits och drivs av regimen mot det kurdiska folket och andra minoriteter i landet är inte bättre nu än för 35 år sedan.
Sedan Rohani valdes till president har tusentals människor inom olika folkgrupper (araber, kurder, baluchier med flera) blivit trakasserade, fängslade och avrättade. Som svar på den odemokratiska politiken som förs av den iranska regeringen har 29 kurdiska politiska fångar startat en hungerstrejk i stadsfängelset i Urmiye i den östra delen av iranska Kurdistan. Dessa människoaktivister är snart inne på sin 33:e dag utan mat eller vatten. Läget är akut.
Med anledning det ovan anförda vill jag fråga utrikesminister Margot Wallström:
Vad avser utrikesministern att göra för att förmå den iranska regimen att respektera internationella överenskommelser när det gäller att skapa anständiga och människovärdiga förhållanden i iranska fängelser så att livshotande situationer som den i fängelset i Urmiye inte uppstår igen?
Svar på skriftlig fråga 2014/15:145 besvarad av Margot Wallström (S), utrikesminister
Utrikesdepartementet |
Utrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2014/15:145 av Amineh Kakabaveh (V) Hungerstrejker i iranska fängelser
Amineh Kakabaveh har frågat mig vad jag avser göra för att förmå den iranska regimen att respektera internationella överenskommelser när det gäller att skapa anständiga och människovärdiga förhållanden i iranska fängelser så att livshotande situationer som den i Urmiye inte uppstår igen.
Som Amineh Kakabaveh beskriver är situationen för politiska fångar i Iran svår och det gäller inte minst fångar som tillhör olika etniska minoriteter. Vi får återkommande rapporter om tortyr och annan illa-behandling. Vad gäller den akuta situationen för de kurdiska fångarna som hungerstrejkat i Urmia/Urmiye följer vi situationen noga. Det rapporteras att läget har förbättrats något och att hungerstrejken upphört. I samband med hungerstrejken ska fångarna emellertid ha behandlats illa och hotats på olika sätt.
Iran är part i konventionen om medborgerliga och politiska rättigheter och har en folkrättslig skyldighet att förhindra tortyr eller grym, omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning. Konventionen stadgar också att var och en som har berövats sin frihet ska behandlas humant och med aktning för människans inneboende värde.
Behandlingen av politiska fångar i Iran är upprörande. Iran är ett av de förhållandevis få länder i världen som inte har tillträtt FN:s konvention mot tortyr. Syftet med tortyrkonventionen är bland annat att skapa ett system av garantier för att den som utför eller har utfört tortyr eller annan omänsklig eller förnedrande behandling bestraffas. Sverige verkar för att Iran, liksom Sverige har gjort, ska tillträda konventionen och dess tilläggsprotokoll, som ger en oberoende underkommitté i FN rätt att göra besök och undersöka situationen i häkten, fängelser och andra platser där personer hålls i förvar. Genom FN och EU och i vår bilaterala dialog med iranska företrädare kommer Sverige fortsätta att aktivt försöka påverka och förbättra situationen för de mänskliga rättigheterna i Iran.
Stockholm den 12 januari 2015
Margot Wallström
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

