hungerstrejkande tibetaner

Skriftlig fråga 1997/98:643 av Pohanka, Ragnhild (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1998-04-09
Anmäld
1998-04-14
Besvarad
1998-04-22

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1997/98:643 av Ragnhild Pohanka (mp) till utrikesministern om hungerstrejkande tibetaner

Just nu hungerstrejkar sex tibetaner i centrala New Delhi och har sedan den 10 mars inte intagit någon föda. Deras krav är att FN skall återuppta Tibetfrågan; de vill att FN skall uppta förhandlingar med Kinas regering och den tibetanska exilregeringen, att en speciell FN-rapportör för Tibet utses och att en folkomröstning om Tibets status företas i enlighet med Internationella Juristkommissionens rekommendationer.

Svenska Tibetkommittén har i ett brev till alla partiledare samt utrikesministern själv vädjat att den svenska regeringen skall agera för Tibet. Sverige borde utnyttja sin plats i säkerhetsrådet för att på ett aktivt sätt stödja Tibets folk.

Med anledning av detta vill jag fråga:

Hur avser utrikesministern att agera i frågan om de hungerstrejkande tibetanerna och deras krav?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svar på skriftlig fråga 1997/98:643 besvarad av utrikesministern

den 22 april

Svar på fråga 1997/98:643

Frågorna 642 och 643 besvaras i ett sammanhang. (Se fråga 642.)

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.