humanitära insatser
Skriftlig fråga 2001/02:1331 av Hagström, Ulla-Britt (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-06-12
- Besvarad
- 2002-06-27
- Anmäld
- 2002-09-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 12 juni
Fråga 2001/02:1331
av Ulla-Britt Hagström (kd) till försvarsminister Björn von Sydow om humanitära insatserSverige har omfattande erfarenhet av stora internationella uppdrag, såsom räddningsåtgärder vid jordbävning och andra katastrofer där människor utsätts för direkt fara.
Den kompetens som finns i Sverige för humanitära insatser kan dock användas ännu bättre genom ökad samordning mellan Försvarsmakten och olika myndigheter. t.ex. Räddningsverket. På detta sätt skulle två unika koncept kunna byggas upp i Karlsborg.
Med hänvisning till det anförda vill jag ställa följande fråga till statsrådet Björn von Sydow:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att öka samverkan mellan Försvarsmakten och olika myndigheter för att förbättra de internationella humanitära insatserna?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:1331 besvarad av försvarsminister Björn von Sydow
Svar på fråga 2001/02:1331 om humanitära insatser
Försvarsminister Björn von Sydow
Ulla-Britt Hagström har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att öka samverkan mellan Försvarsmakten och olika myndigheter för att förbättra de internationella humanitära insatserna.
Sverige har på många sätt bidragit till att lindra konsekvenserna vid svåra olyckshändelser företrädesvis i utvecklingsländer. Sida är den myndighet som är ansvarig för det svenska katastrofbiståndet. Sverige har arbetat i många år med att utveckla civil-militär samverkan såväl nationellt som internationellt, t.ex. det humanitära stöd som Försvarsmakten genomfört i samarbete med Sida i anslutning till den svenska fredsfrämjande insatsen i Kosovo. Övertalig materiel från Försvarsmakten används ofta vid de insatser som genomförs av Statens räddningsverk. Sammansättningen av personal vid dessa humanitära insatser utgår från de särskilda behov av expertis som råder i varje särskilt fall, vilket innebär att många myndigheter och privata företag representeras.
Under 2001 genomfördes i Sverige en stor internationell kärnenergiberedskapsövning i Partnerskap för freds anda som betonade civil-militär samverkan. Vidare beslutade regeringen den 2 maj 2002 att inrätta Folke Bernadotte-akademin, ett institut för utbildning och samträning av personal som deltar i internationella katastrof- och fredsinsatser. Institutet ska inleda sin verksamhet den 1 september 2002 på Sandö, Kramfors.
Jag ser det som ett bra sätt att utveckla samverkan mellan Försvarsmakten och andra aktörer genom att öva och träna tillsammans. Försvarsmakten deltar även ofta i internationella övningar med civila inslag.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

