Hotet mot strömmingen

Skriftlig fråga 2024/25:521 av Malin Larsson (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2024-11-28
Överlämnad
2024-11-28
Anmäld
2024-11-29
Svarsdatum
2024-12-04
Besvarad
2024-12-04
Sista svarsdatum
2024-12-04

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

 

Nu har beskedet kommit; det blir inget trålförbud på internationellt vatten i Bottenhavet. Havs- och vattenmyndigheten har meddelat att Finland har satt stopp för det planerade förbudsområdet som var tänkt att skydda strömmingen under tre år.

Det var den socialdemokratiskt ledda regeringen som gav Havs- och vattenmyndigheten uppdraget att inrätta ett försöksområde med stopp för trålfiske längs den svenska kusten. Uppdraget gavs efter att våra kustfiskare varnat för att strömmingsfångsterna längs kusten har blivit sämre och sämre. Det var även tänkt att förbudsområdet skulle studeras vetenskapligt för att ge en bild av hur trålfisket påverkar strömmingsbestånden. Samtidigt var ministerns eget parti, Kristdemokraterna, under förra mandatperioden det enda parti som ställde sig emot en utflyttad trålgräns.

Syftet med uppdraget var att inrätta försöksområden med stopp för trålfiske längs den svenska kusten för att kunna undersöka hur olika trålförbudsområden kan ge strömmingen en chans att återhämta sig. Ett område som Havs- och vattenmyndigheten bedömer som viktigt att studera ligger till viss del utanför Sveriges territorialvatten, där Sverige inte kan stifta lagar om fisket som andra länder måste förhålla sig till. Då måste även Finland ändra sin lagstiftning för att försöket ska kunna genomföras. 

Svaret från Havs- och vattenmyndigheten har dröjt, och nu har Finland med hjälp av finsk lagstiftning stoppat projektet. Finska Jord- och skogsbruksministeriet har meddelat att man inte avser att gå vidare med nationella begränsningar för finska fartyg.

Det är Finland som står för 80 procent av fisket i Bottenhavet. Våra kustfiskare i Bottenhavet har länge föreslagit ett fredningsområde. Det fredningsområde som nu diskuterats med Finland ligger mellan Gävlebukten och Finngrundet och är ett område där det dessutom i huvudsak är svenska båtar som fiskar.

Ministern har själv vid ett möte med miljö- och jordbruksutskottet den 14 november 2024 framhållit att ministern har god kontakt med sin finska motsvarighet. Vid en interpellationsdebatt i riksdagen samma dag sa Peter Kullgren att det är en prioriterad fråga för regeringen att ha ett gott och effektivt samarbete med övriga Östersjöländer. Det är nu dags för regeringen att använda sina goda kontakter för att rädda strömmingen och därmed hela ekosystemet i vårt gemensamma hav. 

För att vi ska kunna rädda strömmingen i Bottenhavet måste Sverige och Finland komma överens om att begränsa trålfisket och införa fredningsområden. Om detta inte är möjligt är det kanske dags att Sverige tar initiativ till att omförhandla vårt fiskeavtal med Finland och Danmark. Vi delar på havet, och vi delar på fisken.

Mot bakgrund av detta vill jag ställa följande fråga till landsbygdsminister Peter Kullgren:

Hur tänker ministern prioritera denna fråga, och när kommer kontakten med Finland att ske för att åstadkomma ett långsiktigt hållbart fiske i vårt gemensamma hav?

Svar på skriftlig fråga 2024/25:521 besvarad av Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Svar på fråga 2024/25:521 Hotet mot strömmingen

till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

 

Svar på fråga 2024/25:521 av Malin Larsson (S)
Hotet mot strömmingen

Malin Larsson har frågat mig om hur jag tänker prioritera denna fråga avseende Havs- och vattenmyndighetens uppdrag, och när kommer kontakten med Finland att ske för att åstadkomma ett långsiktigt hållbart fiske i vårt gemensamma hav.

Havs- och vattenmyndigheten har regeringens uppdrag att genomföra ett tidsbegränsat vetenskapligt projekt som motsvarar en utflyttning av trålgränsen för fartyg som fiskar efter pelagiska arter i Östersjön. Det här är ett viktigt regeringsuppdrag som regeringen förstärkte 2023 för att det ska kunna omfatta flera områden i Östersjön.

Uppdraget ska genomföras i avgränsade försöksområden i centrala Östersjön och Bottniska viken. Syftet är att utvärdera effekterna av ett trålfiskeförbud och särskilja dessa effekter från andra påverkansfaktorer, såsom miljöfaktorer och predation från säl och skarv, för att bedöma hur dessa olika faktorer påverkar sill och strömmingsbeståndens biomassa samt deras storlek, bestånd- och åldersstruktur.

Havs- och vattenmyndigheten har, baserat på underlag från Sveriges lantbruksuniversitet, föreslagit två områden i Östersjön, ett i Bottenhavet och ett längs den svenska kusten i centrala Östersjön.

Konsultationen med EU-kommissionen och den rådgivande nämnden för Östersjön (BSAC) samt berörda medlemsstater om försöksområdet i centrala Östersjön har pågått till den 29 november. Havs- och vattenmyndighet sammanställer och hanterar nu de synpunkter och kommentarer som inkommit.

Gällande Bottenhavet har vi fått information från Havs- och vattenmyndigheten att finska Jord- och skogsbruksministeriet nu meddelat att Finland inte avser att gå vidare med nationella begränsningar för finska fartyg inom ramen för det vetenskapliga projektet.

Så snart jag fick beskedet skickade jag ett brev till den finska jord- och skogsbruksministern där jag uttrycker att det är beklagligt att vi inte kunnat nå samsyn mellan länderna i denna fråga. Jag betonar i brevet vikten av detta uppdrag och hoppas att Finland kan ompröva sin inställning till det vetenskapliga projektet, då det är ett viktigt steg mot att stärka kunskapen kring förvaltningen av strömmingen i Östersjön och vilka påverkansfaktorer som finns för att vända den negativa utvecklingen hos det småskaliga kustfisket i Bottenhavet.

Eftersom Sverige tillsammans med Finland delar fiskeriförvaltningen i Bottniska viken är det viktigt att vi kan fortsätta arbetet med att finna vägar framåt för att återhämta strömmingsbestånden och stärka vårt småskaliga kustfiske.

Samtidigt vill jag betona att regeringen aviserat i propositionen Ett levande hav – ökat skydd, minskad övergödning och ett hållbart fiske (prop. 2023/24:156), åtgärder som följer av havsmiljöpropositionen om en hållbar fiskförvaltning med kompletterande förvaltning av predatorer, och bland dem återfinns en utflyttning av trålgränsen genom införandet av permanenta regleringar avseende pelagiskt trålfiske för fartyg över 24 meter inom hela området upp till 12 nautiska mil från baslinjen i Östersjön, vilket ska kunna bidra till en starkare integrering i, och växelverka med, havsmiljöarbetet.

Med utgångspunkt i detta kommer regeringen nu inom kort diskutera den fortsatta utvecklingen för regeringsuppdraget med Havs- och vattenmyndigheten.             

Stockholm den 4 december 2024

 

 

 

Peter Kullgren

 

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.