hotelkostnad i samband med konferensen I kamp mot intolerans

Skriftlig fråga 2000/01:556 av Kihlström, Dan (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-01-22
Anmäld
2001-01-31
Besvarad
2001-01-31

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 22 januari

Fråga 2000/01:556

av Dan Kihlström (kd) till statsminister Göran Persson om hotellkostnad i samband med konferensen I kamp mot intolerans

I samband med Förintelsekonferensen förra året bokade enligt uppgift regeringen större delen av rummen i ett känt hotell i Stockholm. Först 14 dagar innan konferensens start meddelades hotelledningen att övriga gäster av säkerhetsskäl måste flyttas från hotellet. Ett femtiotal gäster avbokades därför, liksom alla övriga konferenser och hela festvåningsverksamheten.

Hotellet förlorade därför stora pengar på de tomma rum och lokaler som regeringen krävt skulle friställas. Hotellet anser att regeringen bör stå för kostnaden för den förlorade inkomsten, och fakturerade regeringen för de tomma rummen. Tilläggas kan att då Säpo vid andra tillfällen bokat rum på hotell har detta enligt uppgift fungerat och hotellen har fått ersättning.

Enligt tidningskällor står nu regeringen i skuld till hotellet, eftersom man ännu inte betalt fakturan. Det kan inte vara rimligt att enskilda företag ska stå för kostnader som regeringen åsamkar (utan uppgörelse). Tydligen finns regler, men dessa bör ses över.

Eftersom Förintelsekonferensen är ett årligt återkommande evenemang, är det min förhoppning att liknande problem inte tillåts kasta någon skugga över årets konferens, liksom att de aktuella missförhållandena regleras.

Vad avser statsministern vidta för åtgärder för att rätta till dessa missförhållanden?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:556 besvarad av vice statsminister Lena Hjelm-Wallén

den 31 januari

Svar på fråga 2000/01:556 om hotellkostnad i samband med konferensen I kamp mot intolerans

Vice statsminister Lena Hjelm-Wallén

Dan Kihlström har frågat statsministern vilka åtgärder han avser vidta för att rätta till påstådda missförhållanden vid hotellbokningar i samband med Förintelsekonferensen förra året. Frågan har överlämnats till mig.

Allmänt gäller att Regeringskansliet självklart beställer och betalar för de hotellrum som behövs i det enskilda fallet. Så har också skett i det fall som refereras i frågan.

Vilka polisiära åtgärder som ska vidtas vid en konferens, t.ex. avspärrningar, bestäms av polisen. Regler om detta finns i polislagen. Förutsättningarna för att någon ska få skadeersättning på grund av polisens beslut regleras i skadeståndslagen. Anspråk på skadeersättning ska prövas av Justitiekanslern. Det är inte en uppgift för regeringen eller Regeringskansliet.

Justitiekanslern har prövat och avslagit hotellets begäran om ersättning av staten i det aktuella fallet.

Dan Kihlström menar i frågan att de regler som finns bör ses över. Justitiekanslern har i en skrivelse till regeringen den 29 november 2000 föreslagit att regeringen ska se över lagreglerna i syfte att göra det möjligt för staten att betala ut ersättning till enskilda som drabbas av inkomstförluster och liknande förmögenhetsskada till följd av polisiära avspärrningar i samband med utländska statsbesök, internationella konferenser och liknande. Den frågan bereds nu i Justitiedepartementet.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.