Honduras
Skriftlig fråga 2009/10:47 av Sachet, Ameer (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2009-10-05
- Anmäld
- 2009-10-08
- Besvarad
- 2009-10-14
- Svar anmält
- 2009-10-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 5 oktober
Fråga
2009/10:47 Honduras
av Ameer Sachet (s)
till utrikesminister Carl Bildt (m)
Honduras folkvalde president Manuel Zelaya störtades för tre månader sedan och flögs av kuppmakarna till Costa Rica. Han har nyligen återvänt och befinner sig på Brasiliens ambassad. Därifrån har Zelaya uppmanat sina anhängare att samlas för att protestera mot kuppregeringen, vilket de gjorde. Några timmar senare plockade regimen fram ett dekret som upphäver medborgarnas grundlagsskyddade fri- och rättigheter under 45 dagar. Det innebär att regeringen kan stänga tidningar och radio/tv-stationer som ”angriper fred och allmän ordning” och som uppmanar till våld. I går morse stängdes därför Radio Globo och tv-stationen Canal 36, som bägge varit starkt kritiska till regimen. Alla möten, demonstrationer och folksamlingar som inte har godkänts av myndigheterna förbjuds och polis och militär får rätt att göra ”vad som krävs för att upprätthålla ordning och säkerhet i republiken”.
Läget i Honduras var spänt, biståndsarbetare och medier har rapporterat om våld mot demonstranter. Honduras militär står bakom kuppen och denna hotar att återföra den nu demokratiserade världsdelen till sitt förflutna med olika militärdiktaturer.
Sverige och EU bör stödja den panamerikanska samarbetsorganisationen OAS och USA:s strävanden att återupprätta demokratin i Honduras.
På vilka sätt understöder utrikesministern i Sverige och i EU strävanden för att återupprätta demokratin i Honduras?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:47 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
Svar på fråga
2009/10:47 Honduras
Utrikesminister Carl Bildt
Ameer Sachet har frågat mig på vilka sätt jag understöder strävanden för att återupprätta demokratin i Honduras.
Sverige har, som EU:s ordförandeland, följt utvecklingen i Honduras nära och verkat aktivt för ett tydligt ställningstagande och agerande från EU. Utgångspunkten har varit att stötta OAS och president Arias ansträngningar att finna en fredlig lösning. EU har sedan krisens början krävt en återgång till konstitutionell ordning, fryst bistånd till statliga institutioner och suspenderat kontakter på politisk nivå med representanter för den nya regeringen. Vid upprepade tillfällen har vi också krävt att Michelettiregeringen ska bidra till att finna en framförhandlad lösning på basis av president Arias förslag. För att sätta tryck på de som blockerar en förhandlingslösning antogs rådsslutsatser den 15 september i vilka EU öppnar upp för mer omfattande riktade åtgärder. Alla uttalanden och deklarationer som gjorts avseende situationen i Honduras finns att läsa på EU-ordförandeskapets hemsida.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

