Höjd fastighetsskatt
Skriftlig fråga 2005/06:339 av Hagberg, Liselott (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-11-14
- Inlämnad
- 2005-11-14
- Besvarad
- 2005-11-23
- Svar anmält
- 2005-11-23
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 9 november
Fråga 2005/06:339 av Liselott Hagberg (fp) till finansminister Pär Nuder (s)
Höjd fastighetsskatt
Många fastighetsägare i Södermanland har nyligen drabbats av besked om chockhöjda fastighetsskatter. Det finns exempel på fastighetsägare som fått upp till en fyrdubbling av skatten. Enligt uppgifter från Mäklarsamfundet har priserna på hus i Södermanland ökat med 15 % under senare år, vilket är mycket högt om man jämför med övriga landet, där ökningen i snitt ligger på 10 %. När det gäller fritidshus ligger däremot länet på sista plats vad avser prisökning. I snitt har priserna här ökat med 3 %. Trots detta har många ägare av fritidshus drabbats av samma chockbesked som villaägarna. För dem är det svårt att förstå varför de ska betala skatt på upp till en tusenlapp i månaden för hus som är små, saknar toalett, rinnande vatten och sjöutsikt. Detta på grund av att villapriserna ökat så kraftigt under senare år.
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att fritidshusägarna inte ska drabbas på detta orimliga sätt?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:339 besvarad av Pär Nuder
den 23 november
Svar på fråga 2005/06:339 om höjd fastighetsskatt
Finansminister Pär Nuder
Liselott Hagberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att fritidshusägare inte ska drabbas av chockhöjda fastighetsskatter.
Liselott Hagberg anför att det för fritidshusägarna är svårt att förstå varför de ska betala upp till 1 000 kr i månaden för hus som är små, saknar toalett, rinnande vatten och sjöutsikt.
Skatteverket har under oktober månad sänt ut blanketter till landets småhusägare och i de flesta fallen har småhusägarna även fått ett taxeringsförslag där Skatteverket fyllt i blanketten och räknat fram ett taxeringsvärde. Det är alltså inte fråga om beslut om taxering utan ett förslag till beslut. Dessa förslag kan efter synpunkter från fastighetsägaren komma att ändras. Ändringar kan komma att ske till exempel beroende på byggnadens skick eller på grund av att de förhållanden som Skatteverkets uppgifter bygger på ändrats.
I övrigt vill jag hänvisa till mitt frågesvar från den 9 november på Liselott Hagbergs fråga om vilka åtgärder jag avser att vidta för att människor ska slippa lämna sina hus på grund av fastighetsskatten.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
