Högtidlighållande av slavhandelns avskaffande

Skriftlig fråga 2006/07:655 av Holm, Ulf (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-02-16
Inlämnad
2007-02-16
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2007-02-23
Svar anmält
2007-02-26

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 februari

Fråga

2006/07:655 Högtidlighållande av slavhandelns avskaffande

av Ulf Holm (mp)

till statsminister Fredrik Reinfeldt (m)

FN:s församling har i konsensus antagit resolution A/RES/61/19 om att under år 2007 högtidlighålla avskaffandet av slavhandeln. Denna FN-resolution togs fram på förslag av bland andra Sverige. Flera av EU:s medlemsstater har redan sedan länge inlett förberedelser för ett gediget uppmärksammande av slavhandelns avskaffande och avsatt resurser för detta. Storbritannien har till exempel bildat en arbetsgrupp under ledning av vice statsministern med en budget på 16 miljoner pund. I Frankrike kommer en rad aktiviteter att ordnas med deltagande av presidenten, och i Norge har särskilda medel anslagits till bland annat museers verksamhet och firande av året. Däremot har jag inte lyckats få fram någon information om Sveriges regering tagit några initiativ till aktiviteter eller om några pengar avsatts för detta ändamål, vilket jag givetvis tycker är oroväckande.

Jag vill mot bakgrund av ovanstående fråga statsministern på vilket sätt regeringen tänker högtidlighålla att det i år är 200 år sedan slavhandeln avskaffades.

Svar på skriftlig fråga 2006/07:655 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 23 februari

Svar på fråga

2006/07:655 Högtidlighållande av slavhandelns avskaffande

Utrikesminister Carl Bildt

Ulf Holm har frågat statsministern på vilket sätt regeringen tänker högtidlighålla att det i år är 200 år sedan slavhandeln avskaffades. Frågan har överlämnats till mig för besvarande.

Sverige fäster stor vikt vid såväl frågan om forna tiders slavhandel, som vid den moderna form av slavhandel som människohandeln utgör.

Vad gäller antagandet av FN:s generalförsamlings resolution om högtidlighållandet av slaveriets avskaffande agerade Sverige gemensamt med övriga medlemsstater i Europeiska unionen. I detta sammanhang framhöll EU vikten av att de komplexa historiska, sociala och juridiska aspekterna av forna tiders slavhandel kan granskas på ett fullödigt och transparent sätt. EU pekade även på att den tragedi som slaveriet utgjorde förstärktes ytterligare genom det barbariska sätt det utövades på, dess omfattning, systematiska genomförande och negligeringen av dem som föll offer.

Sverige och EU kommer också att delta vid den specialinsatta session som FN:s generalförsamling håller den 26 mars med anledning av den internationella dagen för högtidlighållandet av avskaffandet av den transatlantiska slavhandeln. Det är viktigt att frågan om slaveriet även fortsättningsvis uppmärksammas, i synnerhet inom ramen för uppföljningen till Durbankonferensen om rasism och främlingsfientlighet samt dess handlingsprogram som planeras under 2009.

På det nationella planet kan det konstateras att medvetenheten om slaveriet och dess följder är stor i Sverige i dag, även om fortlöpande informationsinsatser behövs. Svenska myndigheter har därvid ett ansvar att tillse att kunskapen och medvetenheten om slaveriet upprätthålls.

Det är viktigt att minnas och högtidlighålla forna tiders slaveri. Det är av ännu större vikt att med all kraft bekämpa den moderna form av slaveri som tar sig uttryck i dagens människohandel. Regeringen avser att fortsätta arbetet utifrån denna inriktning.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.