högskolornas tillgänglighet
Skriftlig fråga 2004/05:2197 av Grönlund Krantz, Anna (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-09-12
- Anmäld
- 2005-09-13
- Besvarad
- 2005-09-21
- Svar anmält
- 2005-09-22
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2004/05:2197 av Anna Grönlund Krantz (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om högskolornas tillgänglighet
Vid Luleå tekniska universitet finns det i dagsläget 135 studenter med funktionshinder. Snedrekryteringen till landets högskolor och universitet fortsätter dessvärre trots att antalet studenter med funktionshinder har ökat med 30 % under de senaste åren.
I en enkät som Handikappombudsmannen genomfört visar att enbart hälften av universiteten och högskolorna uppger att de arbetar konkret med att motverka diskriminering av funktionshindrade. Detta trots att vi har tydlig lagstiftning som ålägger universiteten att behandla alla studenter likvärdigt.
Att fler funktionshindrade ges samma möjligheter som icke funktionshindrade att skaffa sig en högre utbildning måste bli en självklarhet. En universitetsutbildning ger fler livschanser och bra möjlighet till jobb. Därför måste högskolornas rekrytering breddas och de resurser som behövs ställas till studenternas förfogande.
Med anledning av ovanstående vill jag därför fråga utbildnings- och kulturministern vilka åtgärder han avser att vidta för att samtliga universitet och högskolor ska öka tillgängligheten för och motverka diskriminering av funktionshindrade.
Svar på skriftlig fråga 2004/05:2197 besvarad av Leif Pagrotsky
den 21 september
Svar på fråga 2004/05:2197 om högskolornas tillgänglighet
Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky
Anna Grönlund Krantz har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att samtliga universitet och högskolor ska öka tillgängligheten för och motverka diskriminering av funktionshindrade.
För mig är frågan om högskolornas tillgänglighet en viktig fråga.
Enligt regleringsbrevet för 2005 ska därför universitet och högskolor under 2005 upprätta en handlingsplan för hur lokalerna, verksamheterna och informationen ska bli tillgänglig för personer med funktionshinder enligt förordning (2001:526) om de statliga myndigheternas ansvar för genomförandet av handikappolitiken. Dessa handlingsplaner ska redovisas till regeringen senast den 1 mars 2006.
Jag vill också framhålla att högskolorna enligt lagen (2001:1286) om likabehandling av studenter i högskolan ska vidta aktiva åtgärder för att främja studenters lika rättigheter och förebygga och förhindra att studenter utsätts för trakasserier på grund av till exempel funktionshinder. Lagen innehåller också förbud mot diskriminering av studenter på grund av funktionshinder.
Regeringen kommer att analysera handlingsplanerna och rapportera utvecklingen i denna fråga till riksdagen samt även följa tillämpningen lagen om likabehandling av studenter i högskolan.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
