högskoleutbildning i medicinsk fotvård

Skriftlig fråga 2000/01:1127 av Pålsson, Chatrine (kd)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2001-04-27
Besvarad:
2001-05-02
Anmäld:
2001-05-08

den 27 april

Fråga 2000/01:1127

av Chatrine Pålsson (kd) till utbildningsminister Thomas Östros om högskoleutbildning i medicinsk fotvård

I regeringens höstproposition 1998 beslutades att uppdra åt Karolinska Institutet och Linköpings universitet att anordna en högskoleutbildning i medicinsk fotvård. Utbildningen skulle ske inom befintliga ekonomiska ramar. Bakgrunden var att önskemål hade inkommit från Fotterapeuternas riksförbund om en högskoleutbildning i fothälsovård och fotsjukvård. Den nuvarande svenska utbildningen för fotterapeuter är jämfört med övriga Europa på låg nivå. I många europeiska länder är utbildningen på akademisk nivå.

Utbildningsdepartementet har i november 1999 begärt information från Karolinska Institutet och Linköpings universitet om hur långt man kommit i uppdraget. Fortfarande har ingen utbildning enligt ovanstående beslut kommit till stånd.

Behovet av medicinskt utbildade fotvårdsterapeuter är mycket stort bland kroniskt sjuka och funktionshindrade, och i synnerhet hos den allt större andelen äldre i vår befolkning. Om inte dessa personer får en adekvat medicinsk bedömning av sina fötter, så att eventuella problem kan upptäckas i tid, ökar risken för mycket stora kostnader för sjukvården i framtiden.

Enligt regeringens budgetproposition 1998 är det synnerligen angeläget att en högskoleutbildning i medicinsk fotvård verkligen startas.

Vilka åtgärder avser ministern vidta för att säkerställa att beslutet från 1998, att anordna högskoleutbildning för medicinsk fotvård, verkställs?

Övrigt om skriftliga frågan