Hemresor vid deltagande i aktivitetsstöd
Skriftlig fråga 2008/09:1 av Hägg, Carina (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-09-16
- Anmäld
- 2008-09-17
- Besvarad
- 2008-09-24
- Svar anmält
- 2008-09-25
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2008/09:1 Hemresor vid deltagande i aktivitetsstöd
av Maria Stenberg (s)
till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)
Enligt reglerna får den som på annan ort deltar i utbildning inom ramen för aktivitetsstöd en hemresa i månaden betald av Arbetsförmedlingen. Det finns dock situationer, där flera resor borde vara berättigade.
Exempelvis borde barn få möjlighet att träffa den frånvarande föräldern oftare än en gång i månaden och den andra föräldern få avlastning under flera helger. Detta är inte minst viktigt vid fall, där den andra föräldern inte är fullt frisk eller om något av barnen har särskilda behov av omvårdnad.
Som bekant tillåter inte ersättningsnivån för aktivitetsstöd att man bekostar flera resor själv. Därför borde flera hemresor beviljas till föräldrar när det finns särskilda skäl till det.
Jag vill fråga arbetsmarknadsministern om han avser att ta initiativ till en förändring i förordningen om aktivitetsstöd för att göra flera hemresor möjliga för föräldrar av särskilda skäl.
Svar på skriftlig fråga 2008/09:1 besvarad av Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin
Svar på fråga
2008/09:1 Hemresor vid deltagande i aktivitetsstöd
Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin
Maria Stenberg har frågat mig om jag avser att ta initiativ till en förändring i förordningen om aktivitetsstöd för att göra flera hemresor möjliga för föräldrar vid särskilda skäl.
Låt mig börja med att påpeka att enligt 9 § i förordningen (2000:628) om den arbetsmarknadspolitiska verksamheten, ska en anvisning till ett program göras endast om den framstår som lämplig både för den enskilde och ur ett övergripande arbetsmarknadspolitisk perspektiv. Tanken är just att individuella aspekter ska vägas in i beslutet att anvisa någon till ett arbetsmarknadspolitiskt program.
Kostnader för dagliga resor får ersättas till den del de överstiger 600 kronor per månad eller kostnaden för normal dagpendling på orten. Den som inte reser dagligen får ersättas med skälig kostnad för en hem- och återresa per månad.
Enligt 7 § i förordningen (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program ska en anvisning i normalfallet omfatta verksamhet under en bestämd tidsperiod då tidsperioden får vara längst sex månader. Perioden man kan anvisas till ett arbetsmarknadsprogram är med andra ord begränsad och den bedömning som har gjorts av den tidigare socialdemokratiska regeringen är, att en resa i månaden för den som inte reser dagligen, är en rimlig avvägning.
I dagsläget gör jag samma bedömning och anser inte att det finns skäl att vidta några åtgärder med anledning av frågan.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

