Hästens betydelse för friskvård och rehabilitering

Skriftlig fråga 2005/06:1050 av Hagberg, Michael (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2006-02-20
Anmäld
2006-02-21
Besvarad
2006-03-01
Svar anmält
2006-03-06

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 februari

Fråga 2005/06:1050 av Michael Hagberg (s) till statsrådet Morgan Johansson (s)

Hästens betydelse för friskvård och rehabilitering

Friskvård och rehabilitering är allt viktigare inslag för att fler människor ska kunna leva ett friskare liv och finnas tillgängliga på arbetsmarknaden längre. Av den anledningen är det positivt att fler arbetsgivare ger friskvård som en personalförmån i form av till exempel medlemskort till gym, simning eller massage. Nyligen besökte jag Kafjärdens socialdemokratiska förening i Eskilstuna arbetarkommun. I samband med det besöket blev hästens betydelse för människors friskvård och rehabilitering väldigt tydlig för mig. Ridning är stärkande för både kropp och själ. Det hjälper till att aktivera de muskler som vi annars inte använder så mycket när vi sitter, går och står. Som rehabilitering hjälper ridning främst människor som lever med ryggsmärtor. För personer som har drabbats av en stroke kan ridning vara ett bra och effektivt sätt att återuppbygga motoriken. Jag menar att vi bör tillvarata ridningens goda effekter. Hästen kan spela en betydande roll i regeringens handlingsplan för goda matvanor och ökad fysisk aktivitet. Inom hästnäringen finns en stor kompetens som kan användas för att ta fram förslag på hur ridning kan användas som rehabilitering och friskvård.

Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga till statsrådet:

Vilka åtgärder ämnar statsrådet vidta för att tillvarata ridningens positiva effekter för folkhälsan inom ramen för den kommande nationella handlingsplanen för goda matvanor och ökad fysisk aktivitet?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:1050 besvarad av Morgan Johansson

den 1 mars

Svar på fråga 2005/06:1050 om hästens betydelse för friskvård och rehabilitering

Statsrådet Morgan Johansson

Michael Hagberg har frågat vilka åtgärder jag avser att vidta för att tillvarata ridningens positiva effekter för folkhälsan inom ramen för den kommande nationella handlingsplanen för goda matvanor och ökad fysisk aktivitet.

Statens folkhälsoinstitut och Livsmedelsverket har haft regeringens uppdrag att ta fram ett underlag till handlingsplan. Denna bereds för närvarande inom Regeringskansliet.

En målstruktur för folkhälsan presenterades i regeringens proposition 2002/03:35 och utgör en grund för bland annat kommuners folkhälsoarbete. Ett av målområdena är ökad fysisk aktivitet dit även ridning kan hänföras. För närvarande pågår inom Regeringskansliet ett arbete med att till riksdagen redovisa folkhälsans utveckling och vad som gjorts för att förbättra den. Generellt kan konstateras att fler kommuner har i dag en mer omfattande organisation för folkhälsoarbete jämfört med för cirka tio år sedan.

På många arenor, internationellt såväl som nationellt, verkas för ökad fysisk aktivitet och för att främja en god hälsa för hela befolkningen. Hälso- och sjukvårdsarenan är en viktig arena för rehabilitering. Såväl kvalitet som tillgänglighet utgör mål för hälso- och sjukvårdspolitik. Ridning kan vara en av många former vid rehabilitering. Hälsofrämjande och sjukdomsförebyggande perspektiv ska genomsyra hela sjukvården och vara en självklar del i all vård och behandling.

Hästen bidrar redan i dag till en meningsfull fritid för många personer och enligt Svenska Ridsportförbundet utövas ridsporten aktivt av fler än 500 000 svenskar och 85 % av dessa är kvinnor eller flickor. Ridsporten är också en av de största flickidrotterna i Sverige. Fler än 4 000 funktionshindrade rider regelbundet och ridsport ger även ca 1 500 rörelsehindrade, drygt 100 hörselskadade och lika många blinda och synskadade ryttare möjlighet till en aktiv fritid. Ryttare med funktionshinder rider företrädesvis av samma anledning som ryttare utan funktionshinder, det vill säga för nöjes skull. Utöver att barn, ungdomar och vuxna, oavsett fysiska förutsättningar, kan finna meningsfull sysselsättning genom att rida, köra eller hantera hästar kan de samtidigt utveckla sociala färdigheter.

Regeringen anser att hästen har flera viktiga funktioner och har därför satsat 15 miljoner kronor för att bland annat stimulera hästnäringen i Sverige. Staten bidrar också via Handslaget med idrotten till kommunala anläggningar och projekt som stimulerar tillgänglighet till idrottsutövning i närmiljön. Målet för handikappolitiken är att utforma samhället så att människor med funktionshinder i alla åldrar ges möjlighet till fysisk aktivitet. Ridning kan därvid utgöra en av flera möjligheter.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.