hanteringen av skatteärenden
Skriftlig fråga 2003/04:828 av Lindén, Lars (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-02-27
- Anmäld
- 2004-03-01
- Besvarad
- 2004-03-03
- Svar anmält
- 2004-03-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 27 februari
Fråga 2003/04:828
av Lars Lindén (kd) till finansminister Bosse Ringholm om hanteringen av skatteärendenHandläggare på Skatteverket kan i dag neka företagare anstånd och restföra en skatteskuld medan frågan drivs vidare i högre instans. Kronofogdemyndigheten driver in skulden och avslutar ärendet.
Vid en betalningsprocess krävs ett domstolsutslag innan kronofogdemyndigheten ges tillåtelse att driva in kapital. Det samma borde gälla skatteskulder.
I första hand måste dessa regler ändras för att rädda småföretagare från att bli försatta i konkurs av orsaker som senare visar sig felaktiga. Problemet gäller även företag som inte står inför konkurshot men som får en ansträngd ekonomi som hämmar företagets utveckling. Det finns exempel på tillväxtföretag som uppdebiterats och krävts på stora skatter och skattetillägg och som under flera år hämmats i sin utveckling. Senare har det visat sig att Skatteverkets bedömning helt saknat grund.
Med anledning av det ovan anförda vill jag ställa följande fråga till statsrådet Bosse Ringholm:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att öka rättssäkerheten för företagare som har en tvist med Skatteverket?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:828 besvarad av Bosse Ringholm
den 3 mars
Svar på fråga 2003/04:828 om hanteringen av skatteärenden
Finansminister Bosse Ringholm
Lars Lindén har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att öka rättssäkerheten för företagare som har en tvist med Skatteverket. Frågan är ställd mot bakgrund av att en skatteskuld kan drivas in medan skattefrågan drivs vidare i högre instans.
Enligt huvudregeln i 23 kap. 7 § skattebetalningslagen (1997:483) inverkar inte en begäran om omprövning eller ett överklagande av ett beskattningsbeslut på skyldigheten att betala den skatt som omprövningen eller överklagandet rör. Skatteverket får dock bevilja anstånd med betalning av skatt bland annat om den skattskyldige begärt omprövning av eller överklagat ett beskattningsbeslut och det är tveksamt om den skattskyldige kommer att bli skyldig att betala skatten eller om det skulle medföra betydande skadeverkningar för den skattskyldige eller annars framstå som oskäligt att betala skatten. Om Skatteverket avslår en begäran om anstånd, kan beslutet överklagas till länsrätten.
Kronofogdemyndigheten har, enligt 7 § första stycket 3 lagen (1993:891) om indrivning av statliga fordringar med mera möjlighet att medge uppskov i avvaktan på att anståndsfrågan prövas.
Frågan om ytterligare undantag från huvudregeln om omedelbar verkställighet av beskattningsbeslut har varit föremål för regeringens överväganden i proposition 2002/03:106 Administrativa avgifter på skatte- och tullområdet, m.m. Genom reformen fick den skattskyldige rätt att vid en begäran om omprövning eller ett överklagande av ett skattebeslut alltid få anstånd med betalning av skattetillägg om sådant påförts till dess att länsrätten prövat den fråga som föranlett tillägget. Förändringen innebär en förbättring för de enskilda och deras möjligheter till en rättssäker process. Förslaget bifölls av riksdagen och de nya reglerna trädde i kraft den 1 juli 2003.
Enligt min bedömning finns det nu inte anledning att göra några ytterligare undantag från principen om omedelbar verkställighet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

