hanteringen av resgods
Skriftlig fråga 1998/99:134 av Wisberg, Carlinge (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-12-02
- Anmäld
- 1998-12-07
- Besvarad
- 1998-12-09
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 2 december
Sedan några år är det ej längre möjligt att pollettera resgods tur och retur Sverige och kontinenten om resan går via Danmark. Detta på grund av att danska järnvägen inte längre vill befatta sig med sådant gods.
För framför allt äldre personer och personer med funktionshinder kan det vara ett oöverstigligt problem att själva klara den direkta hanteringen av sitt resgods.
Övriga länder har den här servicen som en självklarhet, men som sagt inte Danmark. Frågan är om Danmark ensidigt inom EU kan ta sig rätten att begränsa människors rörlighet genom att inte befatta sig med resgods.
Jag vill fråga näringsministern:
Är ministern beredd att inom ramen för EU eller via kontakter direkt med Danmark lyfta denna fråga för att få en lösning som innebär att Danmark hanterar resgods på samma sätt som andra länder för att inte försvåra resandet?
Svar på skriftlig fråga 1998/99:134 besvarad av Näringsminister Björn Rosengren
- Näringsminister Björn Rosengren
den 9 december
Carlinge Wisberg har frågat mig om jag är beredd att inom ramen för EU eller via kontakter direkt med Danmark lyfta frågan om möjligheten att kunna pollettera resgods vid färd på järnväg genom Danmark.
När det gäller den järnvägstrafik som bedrivs av SJ är statens uppgift att fastställa de övergripande målen för denna verksamhet. Enligt den gällande transportpolitiken skall SJ bedriva sin trafik på affärsmässiga grunder och målen skall säkerställa att SJ drivs som ett effektivt företag med en långsiktigt hållbar ekonomi. Att besluta om att tillhandahålla tågresenärerna en möjlighet att i samband med en resa sända sitt bagage separat och priserna för detta, är något som helt ligger inom SJ:s ansvarsområde och som baseras på en affärsmässig bedömning av marknaden.
Enligt vad jag erfarit från SJ är omfattningen av resgodspollettering i Sverige mycket ringa och begränsas i stort sett till pollettering av skidor under vinterhalvåret och cyklar under sommarhalvåret. SJ bedömer att detta är en följd av att man i ökad utsträckning anpassat sina tåg för en allt större mängd bagage.
Regeringen anser att väl fungerande järnvägstransporter är en viktig förutsättning för att bygga upp en effektiv och konkurrenskraftig kollektivtrafik. I Danmark såväl som i Sverige är det dock upp till respektive järnvägsföretag att efter kommersiella grunder själv besluta om sitt utbud av tjänster. Jag finner därför ingen anledning att vidta några åtgärder i frågan.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

