hantering av miljöbrott

Skriftlig fråga 2003/04:744 av Fremling, Lennart (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-02-13
Inlämnad
2004-02-13
Besvarad
2004-02-18
Svar anmält
2004-02-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 13 februari

Fråga 2003/04:744

av Lennart Fremling (fp) till justitieminister Thomas Bodström om hantering av miljöbrott

Ett av motiven för att samla ihop den tidigare så spretiga miljölagstiftningen till en miljöbalk var att det skulle bli tydligare och lättare att hantera miljöbrott på ett enhetligt sätt. Det visar sig nu att endast 11 % av alla anmälda miljöbrott ledde till åtal 2003. Den andelen är lägre än motsvarande andel före miljöbalkens införande och den innebär en halvering från 2002.

Hela kedjan lagar, föreskrifter, polis, åklagare och domstolar måste fungera för att resultatet ska bli tillfredsställande. Under många år har det funnits brister i olika led, men regeringen har ett samlat ansvar för helheten.

Min fråga till ministern blir därför vad han avser att göra för att miljöbrott i framtiden ska hanteras på ett mer tillfredsställande sätt.

Svar på skriftlig fråga 2003/04:744 besvarad av Thomas Bodström

den 18 februari

Svar på fråga 2003/04:744 om hantering av miljöbrott

Justitieminister Thomas Bodström

Lennart Fremling har frågat mig vad jag avser att göra för att miljöbrott i framtiden ska hanteras på ett mer tillfredsställande sätt. Frågan är ställd mot bakgrund av att endast 11 % av alla anmälda miljöbrott ledde till åtal år 2003.

Jag vill inleda med att säga att jag delar Lennart Fremlings syn att en effektiv miljöbrottsbekämpning är beroende av att vi dels har en väl fungerande lagstiftning, dels att de olika aktörernas @ såsom polis, åklagares och tillsynsmyndigheters @ utvecklingsarbete på området fortsätter med oförminskad kraft.

När det gäller andelen lagföringar för miljöbrott i förhållande till anmälda brott är det viktigt att hålla i minnet att den utvidgade och obligatoriska anmälningsplikten i miljölagstiftningen har medfört att antalet anmälda brott mot miljön har ökat kraftigt på senare år. Antalet lagföringar har också ökat.

När det gäller lagstiftningen vill jag nämna att Miljöbalkskommittén bland annat har till uppgift att under sin pågående översyn överväga utformningen av bestämmelserna om miljöbrott och behovet av åtgärder för ett effektivt och rättvist sanktionssystem. De förslag som hittills har lämnats kan leda till förenklingar i regelverket genom att mindre allvarliga förseelser avkriminaliseras. Detta kan innebära att färre ärenden överlämnas till åklagare så att dessa får större möjligheter att ägna sig åt bekämpningen av den allvarligare miljöbrottsligheten.

Vidare vill jag nämna att Riksåklagaren nyligen anordnade ett seminarium för berörda myndigheter och organisationer för en diskussion om miljöbrottsbekämpningen bland annat i syfte att kunna dra lärdom av hittillsvarande erfarenheter och ytterligare effektivisera miljöbrottsbekämpningen.

Jag hyser goda förhoppningar att översynen av miljöbalken och berörda myndigheters insatser på området kommer att leda till en förbättrad miljöbrottsbekämpning.

Avslutningsvis vill jag framhålla att regeringen har tillfört de brottsbekämpande myndigheterna resurser för att förbättra bekämpningen av brott mot miljön.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.