handläggning av ansökan om universitetsstatus
Skriftlig fråga 2004/05:1215 av Sjösten, Ulf (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-03-11
- Inlämnad
- 2005-03-11
- Besvarad
- 2005-03-16
- Svar anmält
- 2005-03-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 11 mars
Fråga 2004/05:1215
av Ulf Sjösten (m) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om handläggning av ansökan om universitetsstatusHögskolan i Borås förbereder sig för att skicka in en ansökan om att bli universitet. Ett av syftena är att få examinationsrätt för doktorander som är en grundpelare för att kunna utveckla den akademiska kvaliteten och stärka forskningen. För att en positiv utveckling inte ska stanna av är det viktigt med snabba besked medan engagemang och skaparglädjen fortfarande lever.
Redan för tre år sedan lämnade ett antal högskolor in ansökningar om examinationsrätt, men regeringen har inte besvarat dem. I stället för att underlätta för högskolorna att profilera sig och förbättra utbildningen har ansökningarna fastnat i myndigheternas papperskvarnar och risken finns att de personer som var drivande när ansökan lämnades inte längre är kvar. Man får hoppas att den långsamma handläggning av examinationsrätt inte är indikativ för hur lång tid ansökningar om universitetsstatus tar. Det kan vara sent att göra något åt ovan nämnda ansökningar men förbättringar kanske kan ske i framtiden.
Vilka åtgärder avser utbildningsministern att vidta för att handläggningen av ansökningar om examinationsrätt inom olika vetenskapsområden såväl som ansökningar om universitetsstatus ska ske skyndsammare än i dag?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1215 besvarad av Leif Pagrotsky
den 16 mars
Svar på fråga 2004/05:1215 om handläggning av ansökan om universitetsstatus
Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky
Ulf Sjösten har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att handläggningen av ansökningar om examinationsrätt inom olika vetenskapsområden såväl som ansökningar om universitetsstatus ska ske skyndsammare än i dag.
Sverige har i dag ett högskolelandskap med ett antal universitet med generell examensrätt för forskarutbildning samt några högskolor som tilldelats vetenskapsområde, det vill säga rätt att utfärda examina i forskarutbildningen inom ett avgränsat område. Därutöver finns det ett antal högskolor som inte har rätt att självständigt bedriva forskarutbildning eller examinera inom denna. Dessa lärosäten har dock sedan ett antal år tillbaka fasta ekonomiska forskningsresurser. Detta högskolelandskap är ett uttryck för regeringens strävan att skapa minst en stark högskola i varje län.
Beslut om att inrätta nya universitet eller tilldela en högskola ett vetenskapsområde föregås av en noggrann kvalitetsgranskning som genomförs av Högskoleverket. Ett lärosäte måste ha grundutbildning och forskning av sådan kvalitet och omfattning att forskarutbildning kan bedrivas på en hög vetenskaplig nivå. Men som regeringen uttalade i budgetpropositionen för 2000 kan en högskola tilldelas vetenskapsområde enbart om det, förutom att kvalitetskriterierna är uppfyllda, även finns statsfinansiella förutsättningar för detta samt att det ligger i linje med regeringens forskningspolitiska bedömning. Samma sak gäller för inrättandet av nya universitet. Handläggningstiden för ansökningar om universitetsstatus och vetenskapsområde är därmed beroende av dessa förutsättningar. Det är för närvarande inte aktuellt att inrätta fler universitet eller tilldela fler högskolor ett vetenskapsområde.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

