Handeln med Kina

Skriftlig fråga 2020/21:3315 av Boriana Åberg (M)

Frågan är inlämnad

Inlämnad:
2021-06-28
Överlämnad:
2021-06-28
Anmäld:
2021-06-29
Inte besvarad:
2021-07-06
Sista svarsdatum:
2021-07-12

till Statsrådet Anna Hallberg (S)

 

Den nationella säkerhetslagen för Hongkong, antagen av Kinas folkkongress 2020, har skördat ännu ett offer: det fria ordet. Tidningen Apple Daily tvingas lägga ned efter upprepade trakasserier från myndigheternas sida. Tidningens tillgångar har frysts, och anklagelser om ”konspiration och samröre med främmande makt” har riktats mot journalister.

Det råder ingen tvekan om att Kina har avskaffat principen ”ett land, två system”, som enligt överlämningsavtalet skulle gälla till 2047.

Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Anna Hallberg:

 

Anser statsrådet att handeln med Kina bidrar till att landet rör sig i en riktning mot ett liberalare samhälle med större respekt för mänskliga rättigheter, och om inte, vilka åtgärder avser statsrådet att vidta? 

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3315 besvarad av Statsrådet Anna Hallberg (S)

UD2021/ 09 643 Utrikesdepartementet Statsrådet Hallberg Till riksdagen

Meddelande om uteblivet svar på fråga 2020/21:3315
av Boriana Åberg (M) Handeln med Kina

Som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bl.a. frågor som rör EU-ärenden eller rena sakförhållanden, kan det dock bli aktuellt att besvara. Bedömningen är att denna skriftliga fråga inte är sådan att den bör besvaras av en övergångsregering. Frågan kommer därför inte att besvaras.

Stockholm den 5 juli 2021

Enligt uppdrag

Anna Hammargren

Expeditionschef

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter