handel och tillväxt i Östersjöregionen
Skriftlig fråga 2004/05:846 av Axén, Gunnar (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-02-02
- Inlämnad
- 2005-02-02
- Besvarad
- 2005-02-09
- Svar anmält
- 2005-02-09
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 2 februari
Fråga 2004/05:846
av Gunnar Axén (m) till näringsminister Thomas Östros om handel och tillväxt i ÖstersjöregionenHandeln mellan Sverige och länder i Östersjöregionen utvecklas alltmer. Sedan de baltiska ländernas inträde i EU har handeln underlättats betydligt och flera bra projekt drivs för att öka kontakten främst mellan små och medelstora företag i länderna.
Från att ha varit en sluten marknad bakom järnridån kommer de baltiska länderna att utvecklas till en allt viktigare marknad för Sverige. Kontakter mellan företag och företagsorganisationer finns men kan utvecklas vidare.
EU stöder olika projekt för att öka tillväxten och handeln mellan olika länder, men ställer samtidigt krav på 50 % medfinansiering hos de inblandade länderna. Projekten kan röra sig till exempel om att utbyta affärsförfrågningar och affärsinformation mellan länderna eller att erbjuda utbildning och seminarier.
Vilka åtgärder avser näringsministern att vidta för att stödja olika former av ökat handelsutbyte i Östersjöregionen?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:846 besvarad av Thomas Östros
den 9 februari
Svar på fråga 2004/05:846 om handel och tillväxt i Östersjöregionen
Näringsminister Thomas Östros
Gunnar Axén har frågat vilka åtgärder jag avser att vidtaga för att stödja olika former av ökad handel i Östersjöregionen.
Östersjöregionen har förvandlats till en av världens snabbaste växande regioner. Handeln har ökat starkt. Sveriges handel med Polen och de baltiska staterna har tredubblats under de senaste tio åren. Med en export på 36 miljarder kronor till dessa närmarknader år 2003 utgör de tillsammans redan Sveriges tionde största exportmarknad. För Sverige och svenska företag är det en stor fördel att vara en del av detta tillväxtområde. När Östersjön nu så gott som blivit ett innanhav inom EU, genom Polen och de baltiska staternas medlemskap i EU, skapas nya förutsättningar för handel, ekonomiskt samarbete och tillväxt.
De nya EU-ländernas inträde som medlemmar av den inre marknaden ger utvecklingen i Östersjöregionen en särskild dynamik. Vi har all anledning att utnyttja denna dynamik för att utveckla samarbete, handel och ekonomisk utveckling i vårt närområde. I detta syfte tog Sverige under sitt ordförandeskap för det nordiska regeringssamarbetet initiativ till att utvidga det etablerade nordiska samrådet i inre marknadsfrågor till att omfatta också Estland, Lettland, Litauen och Polen.
Hos svenska små och medelstora företag finns dock fortfarande en stor, outnyttjad exportpotential. Därför genomför regeringen nu en riktad exportsatsning för de mindre företagen. Bland annat förstärks Exportrådet med 35 miljoner kronor 2005, en ökning med 15 %. Det handlar till exempel om ökat stöd i exportprocessen, om särskilda satsningar på branscher där Sverige har stark kompetens och om insatser på strategiskt viktiga marknader. En av de identifierade snabbväxande marknaderna är Östersjöområdet och därför lägger Sverige nu ökat fokus på att fler små och medelstora företag ska få snabbare tillgång till denna marknad. En viktig faktor i sammanhanget är de nya medlemsländernas investeringsbehov. Fram till år 2013 avser EU avsätta 1 800 miljarder kronor för investeringar i bland annat miljö och infrastruktur. Regeringens satsning stärker svenska företags möjligheter i dessa länder, och då även möjligheten att delta i EU-finansierade projekt.
För att ytterligare ta till vara de nya tillväxtmöjligheterna i Östersjöregionen har regeringen bestämt sig för att etablera ett Östersjöcentrum på Gotland vars främsta mål kommer att bli att underlätta och utveckla kontakter och samarbete med länderna i Östersjöregionen. Östersjöcentrum ska bidra till ett kraftfullt svenskt agerande för tillväxt och utveckling i regionen.
Inom ramen för den Nordliga dimensionen, EU:s gemensamma politik för Östersjöregionen, som har Sveriges stöd, kan nämnas det framgångsrika miljöpartnerskapet @ vattenreningsverk och kärnavfall i nordvästra Ryssland @ och det nyligen bildade partnerskapet på hälso- och socialområdet.
Sverige tar aktiv del i samarbetet inom Östersjöstaternas råd (CBSS) @ där vi tar över ordförandeskapet från juni 2006. Mycket arbete läggs här ned på att söka undanröja kvarvarande handelshinder både inom EU såväl som mellan EU och exempelvis Ryssland. Fortsatt tullsamarbete är i det sammanhanget viktigt liksom arbetet med att underlätta varors gränspassage. Dessa och närliggande frågor till exempel att avskaffa korruption, lägga grunden för en pålitlig regional energiförsörjning, utveckla informationssamhället regionalt och förbättra utbildningen i regionen kommer alla att utgöra viktiga bidrag i arbetet med att utveckla Östersjöregionen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

