handel med sälskinn
Skriftlig fråga 1997/98:677 av Goës, Eva (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-04-27
- Anmäld
- 1998-05-04
- Besvarad
- 1998-05-07
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Bilder från den barbariska sälungeslakten i bl.a. Kanada visades upp i världens etermedier i början på 80-talet. Sälungar flåddes levande inför sina frustrerande mödrar. Detta väckte ett ramaskri. De högljudda protesterna mot djurplågeriet, medförde att all handel med whitecoat (grönlandssäl) och blueback (blåsäl) stoppades i EU.
Till min förvåning läser jag under Debatt i DN den 25 april att Sverige ändå handlar med dessa skinn. Enligt uppgift står Sverige för en samlad import från EU och andra länder på 8,5 miljoner kronor under åren 1995-1997 av whitecoat och blueback (sälungeskinn). Exporten under samma tid till EU-länder var på 1 miljon och till övriga länder på drygt 2,6 miljoner kronor.
Som medlem i EU får Sverige varken importera eller exportera vidare sälungeskinn. Det rådsdirektiv som reglerar detta infördes den 28 mars 1983, 83/129/EEC, och permanentades 1989 genom rådsdirektivet 89/370/EEC. Eftersom det är förbjudet att importera skinnen i EU, är det troligt att exporten från Norge har kamouflerats under annan beteckning. Klart är emellertid att Norge sålt sälskinn och att dessa försvunnit ut på marknaden.
Min fråga till ministern är:
Vilka åtgärder avser ministern vidta med anledning av ovanstående uppgifter?
Svar på skriftlig fråga 1997/98:677 besvarad av , ()
- Statsrådet Leif Pagrotsky
Eva Goës har frågat mig om handeln med skinn från sälungar.
Låt mig först konstatera att regeringen helt stöder EU:s förbud, baserat på EG-direktiven. Det gäller i hela EU, vilket innebär att införseln inte tillåts i något av medlemsländerna. Vi fördömer handeln med utrotningshotade djur och Sverige tillämpade även före medlemskapet bestämmelser som reglerade handeln inom området. Sverige har nu en förordning om åtgärder med djur och växter som tillhör hotade arter, som den 1 juli i år kommer att ersätttas av den nya artskyddsförordningen (1998:179).
Det är en självklarhet att förbudet mot handel med sälskinn skall följas. Mot bakgrund av de uppgifter i artikeln som Eva Goës refererar till har vi närmare undersökt tillgänglig handelsstatistik, men inte där kunnat få den bekräftad.
Vi har dessutom tagit kontakt med Norge för att undersöka förhållandena ytterligare.
Om det visar sig att det finns fog för uppgifterna i artikeln kommer vi att agera för att förbudet följs.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

