Hälsorisker med nya kemikalier
Skriftlig fråga 2023/24:1003 av Teresa Carvalho (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2024-06-25
- Överlämnad
- 2024-06-26
- Besvarad
- 2024-07-10
- Svarsdatum
- 2024-07-10
- Sista svarsdatum
- 2024-07-10
- Anmäld
- 2024-08-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Paulina Brandberg (L)
SVT Nyheter rapporterade den 24 juni att tre personer som arbetade på Northvolts batterifabrik i Skellefteå har hittats döda i sina hem inom loppet av ett drygt halvår. Polisens miljöbrottsavdelning misstänker i dagsläget att ett av dödsfallen kan vara kopplat till någon form av exponering. Den pågående utredningen kommer förhoppningsvis att ge svar på vad som har inträffat.
Oavsett om dessa specifika dödsfall har med exponering att göra eller inte, anser vi socialdemokrater att det är angeläget att genomföra en omfattande och noggrann kartläggning av förekomsten av nya kemikalier inom de nu framväxande industrierna samt de risker som exponering för dessa kan innebära för arbetstagarna. Det är även nödvändigt att undersöka vilka så kallade cocktaileffekter som kan uppstå när olika ämnen, som var för sig kan vara ofarliga, blandas.
I Sverige ska ingen behöva bli sjuk, skadas eller dö på grund av sitt arbete. På samma sätt som vi är ledande inom klimatomställningen bör vi sträva efter att vara ledande inom arbetsmiljöarbetet. Därför bör Arbetsmiljöverket skyndsamt ges detta kartläggningsuppdrag.
Mot bakgrund av detta vill jag fråga statsrådet Paulina Brandberg:
Avser statsrådet och regeringen att vidta några åtgärder för att se över riskerna med nya kemikalier och deras eventuella cocktaileffekter?
Svar på skriftlig fråga 2023/24:1003 besvarad av Statsrådet Paulina Brandberg (L)
Svar på fråga 2023/24:1003 Hälsorisker med nya kemikalier
till Statsrådet Paulina Brandberg (L)
Svar på fråga 2023/24:1003 av Teresa Carvalho (S)
Hälsorisker med nya kemikalier
Teresa Carvalho har frågat mig om jag och regeringen avser att vidta några åtgärder för att se över riskerna med nya kemikalier och deras eventuella cocktaileffekter.
Jag vill börja med att tacka för frågan. Ingen ska dö, bli skadad eller sjuk till följd av sitt arbete. Därför arbetar denna regering utifrån en noll-vision mot arbetsrelaterade dödsfall. Den svenska arbetsmiljölagstiftningen bygger på att arbetsgivaren samverkar med arbetstagarna i syfte att åstadkomma en bra arbetsmiljö. Det är och kommer fortsatt att vara det systematiska och förebyggande arbetsmiljöarbetet som är grunden till en god arbetsmiljö.
Arbetsmiljöverkets uppdrag att bland annat ta fram relevanta föreskrifter på arbetsmiljöområdet och att utöva tillsynsverksamhet är en viktig del i arbetet för efterlevnad av arbetsmiljöreglerna och för förbättringar av arbetsmiljön. Det regelverk som Arbetsmiljöverket har gällande kemiska risker gäller alla kemiska risker, både befintliga och nya risker som kan uppstå. Det finns också krav på att arbetsgivaren ska bedöma samverkande effekter mellan olika ämnen.
Parallellt med det nationella arbetet sker det även mycket arbete på EU-nivå när det gäller kemiska hälsorisker i arbetsmiljön.
I mars i år påtalade Sverige och ett antal andra medlemsstater i ett öppet brev till kommissionen vikten av att accelerera processen med att sätta gränsvärden för kemikalier på arbetsplatser. Regeringen arbetar på bred front för att minska arbetsrelaterade olyckor och ohälsa. Under flera års tid har Arbetsmiljöverket fått permanenta tillskott för att stärka sin verksamhet.
Regeringen fattade också nyligen beslut om att ge en särskild utredare i uppdrag att ta fram ett förslag till en ny arbetsmiljöstrategi för perioden 2026–2030. Beslutet att tillsätta denna utredning är ett viktigt steg för att skapa en bättre arbetsmiljö för alla, bland annat utifrån de snabba förändringar som sker inom den gröna omställningen. Nya industrier och tillverkningsmetoder för nya risker med sig, som är delvis okända för oss. Dessa effekter och hur de påverkar arbetsmiljön måste fångas upp.
Jag förutsätter att Arbetsmiljöverket fullgör sina uppgifter på ett effektivt, välavvägt och ändamålsenligt sätt. Frågan om kemiska arbetsmiljörisker är viktig och jag kommer att fortsätta att följa frågan.
När det gäller dödsfallen är de, oavsett bakomliggande orsak, djupt tragiska. Händelsen utreds nu av myndigheterna och det är angeläget att allt görs för att få klarhet i vad som har hänt.
Stockholm den 10 juli 2024
Paulina Brandberg
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

