Hälsingegårdar som världsarv

Skriftlig fråga 2005/06:566 av Marcelind, Ragnwi (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-12-07
Inlämnad
2005-12-07
Besvarad
2005-12-14
Svar anmält
2005-12-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 7 december

Fråga 2005/06:566 av Ragnwi Marcelind (kd) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s)

Hälsingegårdar som världsarv

Världsarvslistan grundar sig på FN-organet Unescos konvention till skydd för världens natur- och kulturarv, som antogs 1972. Sverige undertecknade konventionen 1984 och har därmed @ bland mer än 160 andra nationer @ frivilligt åtagit sig att skydda de egna världsarven för all framtid samt att stödja andra länder i deras ansträngningar att ta hand om sina.

Världsarvslistan blir allt längre och omfattar nu 812 objekt. Drottningholms slottsanläggning blev 1991 Sveriges första världsarv. Sverige har i dag fjorton världsarv. I Hälsingland finns visionen om att ansöka om att hälsingegårdar ska bli ett världsarv. En arbetsgrupp, Kulturarv hälsingegårdar, arbetar sedan 1997 med förberedande arbete, med att fördjupa kontakter med berörda fastighetsägare, med frågor om informationsstrategi, hur de enskilda gårdsägarna ska utveckla sitt arbete och hur samverkan ska ske mellan olika intresseområden. Hur många av dessa gårdsägare som kommer att visa intresse att vara med i ansökan om världsarv är ännu oklart, men intresset är stort. För hela Hälsinglands utveckling i framtiden är ett positivt beslut om världsarv mycket viktigt. Att Sverige med dessa ännu tämligen ouppmärksammade hälsingegårdar har ett fantastiskt kulturarv att bevara är uppenbart.

Min fråga till ministern är:

Vilka åtgärder är ministern beredd att vidta för att stödja arbetet med en ansökan och att främja ett positivt beslut beträffande världsarv hälsingegårdar?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:566 besvarad av Leif Pagrotsky

den 14 december

Svar på fråga 2005/06:566 om hälsingegårdar som världsarv

Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky

Ragnwi Marcelind har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att stödja arbetet med en ansökan och att främja ett positivt beslut beträffande världsarv hälsingegårdar.

Hälsingegårdar är utan tvekan ett enastående exempel på nordisk byggnadstradition och en värdefull del av vårt kulturarv som är viktig att bevara.

När det gäller den nationella nomineringsprocessen av världsarv har Riksantikvarieämbetet eller Naturvårdsverket (beroende av objekttyp) regeringens uppdrag att ge förslag till platser som kan bli världsarv och att förbereda nomineringar. Myndigheternas arbete omfattar också upprättande av tentativa listor på objekt och områden som kan komma i fråga för världsarvsnominering.

Genom Riksantikvarieämbetet har jag fått veta att myndigheten nu i dagarna meddelar Unesco att man överväger att föreslå att hälsingegårdar nomineras till Världsarvslistan enligt artikel 11 i 1972 års Unescokonvention om skydd för världens kultur- och naturarv. Någon ansökan gällande hälsingegårdar har dock ännu inte kommit in till Regeringskansliet.

Generellt sett finns det för svensk del en viss försiktighet när det gäller ytterligare nomineringar till Världsarvslistan, inte minst mot bakgrund av Unescos globala strategi och det relativt sett stora antalet världsarv i Europa.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.