gravida och alkohol

Skriftlig fråga 2000/01:1413 av Rizell, Fanny (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-06-15
Besvarad
2001-07-24
Anmäld
2001-09-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 15 juni

Fråga 2000/01:1413

av Fanny Rizell (kd) till socialminister Lars Engqvist om gravida och alkohol

En undersökning av gravidas alkoholvanor utförd av forskare vid Huddinge universitetssjukhus visar att var tredje gravid kvinna dricker alkohol.

Sambandet mellan alkohol och fosterskador är numera väl belagt. De skador som kan uppstå finns utförligt beskrivna i rapporter från studier på såväl människor som djur. De negativa effekter alkohol har på fostret kan långtifrån alltid kompenseras sedan barnet är fött. Trots upplysningskampanjer om detta förekommer att gravida kvinnor konsumerar alkohol i sådan omfattning att fostret skadas.

Även om riskerna med alkohol under graviditeten ännu inte är alltigenom utredda betecknas läget som allvarligt från forskarhåll då så många som var tredje gravid kvinna använder alkohol. Min fråga till socialministern lyder därför:

Vilka åtgärder är ministern beredd att vidta för att alkoholbruket bland gravida kvinnor ska minska?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:1413 besvarad av socialminister Lars Engqvist

den 25 juli

Svar på fråga 2000/01:1413 om gravida och alkohol

Socialminister Lars Engqvist

Fanny Rizell har frågat mig om vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att alkoholbruket bland gravida kvinnor ska minska.

Jag har, liksom Fanny Rizell, tagit del av de undersökningar som presenterats om gravida kvinnors alkoholvanor. Jag delar Fanny Rizells oro. Särskilt mot bakgrund av att andelen kvinnliga missbrukare har ökat; i dag är var femte missbrukare en kvinna. Den allmänna konsumtionsökningen bland kvinnor gör det nödvändigt med breda informationsinsatser parallellt med målgruppsanpassade insatser till kvinnor med särskilt behov av stöd.

Graviditet och alkohol är därför ett av de områden där regeringen, både nationellt och inom EU, föreslagit att insatser behöver förstärkas och utvecklas. I den nationella handlingsplan för att förebygga alkoholskador (prop. 2000/01:20) som antagits av riksdagen fick Folkhälsoinstitutet och Socialstyrelsen i uppdrag att ta fram en fortbildning för personal inom mödrahälsovården inriktad på att höja kunskapen om sambandet mellan alkoholkonsumtion och skador under graviditeten.

Sverige har som EU-ordförande tagit initiativ till en alkoholstrategi inom EU. Vid hälsoministerrådet den 5 juni antogs enhälligt det svenska ordförandeskapets rådsslutsatser om en alkoholstrategi. EU-kommissionen fick i uppdrag att påbörja arbetet med en gemensam strategi för att minska alkoholens skadeverkningar inom EU. Några områden har särskilt utpekats som värdefulla för ökad forskning och ökat erfarenhetsutbyte för att utveckla det förebyggande arbetet. Ett sådant område är graviditet och alkohol.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.