gränsvärden för dioxin i fisk

Skriftlig fråga 2001/02:45 av Örnfjäder, Krister (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-10-03
Besvarad
2001-10-10
Anmäld
2001-10-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 oktober

Fråga 2001/02:45

av Krister Örnfjäder (s) till jordbruksminister Margareta Winberg om gränsvärden för dioxin i fisk

Ett förslag från EU-kommissionen om gränsvärden för dioxin i fisk kan bli ett dråpslag mot den svenska fiskerinäringen i Östersjön. Enligt Fiskeriverket kan totalförbud att sälja lax och ål från Östersjön bli en trolig effekt av förslaget. I riskzonen för förbud ligger också försäljningen av Östersjöfångad sill och strömming för konsumtion. I värsta fall kan ett par tusen fiskare förlora jobbet. Stannar det vid ål och lax blir det minst 300 fiskare på syd- och ostkusten som slås ut.

Att ha gränsvärden är naturligtvis bra men i detta fall råder det delade meningar om det vetenskapliga underlaget är tillräckligt. Om man ser till de stora konsekvenser som ett beslut inom EU får måste Sverige fortsätta sitt motstånd mot ett införande av gränsvärden tills det finns ett bättre beslutsunderlag.

Jag vill fråga jordbruksministern vilka åtgärder hon är beredd att vidta för att vi ska få ett bättre beslutsunderlag inför ett eventuellt EU-beslut om gränsvärden för dioxin i fisk.

Svar på skriftlig fråga 2001/02:45 besvarad av jordbruksminister Margareta Winberg

den 10 oktober

Svar på fråga 2001/02:45 om gränsvärden för dioxin i fisk

Jordbruksminister Margareta Winberg

Krister Örnfjäder har frågat mig om vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att få ett bättre beslutsunderlag inför ett eventuellt EU-beslut om gränsvärden för dioxin i fisk.

Jag vill inledningsvis framhålla att dioxin är ett av de allra giftigaste ämnena vi känner till. Det är alltså mycket viktigt att skydda befolkningen mot dioxin. Det bästa sättet långsiktigt är att minska utsläppet av dioxin i naturen. Insatta miljöåtgärder har lett till att befolkningens exponering för dioxin ungefär halverats under den senaste tioårsperioden. I Sverige har vi också sedan länge arbetat med kostrekommendationer, vilket jag anser fungerat väl.

Jag lät den 1 juni i år anordna en hearing för att diskutera kommissionens förslag om gränsvärden. Vid diskussionen framfördes av miljömedicinsk expertis att trots det relativt sett högre innehållet av dioxin i fet östersjöfisk så rekommenderades fortsatt konsumtion med hänvisning till det mera nyttiga fiskfettet.

Fortsatta insatser för att minska dioxinutsläppet är på lång sikt den viktigaste åtgärden för att skydda folkhälsan.

I syfte att förbättra beslutsunderlaget för den fortsatta EU-hanteringen har regeringen tilldelat Livsmedelsverket 1,4 miljoner kronor för ytterligare analyser av dioxininnehåll i fisk.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.