gränskontroll
Skriftlig fråga 1998/99:735 av Heyman, Tom (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 1999-06-10
- Inlämnad
- 1999-06-11
- Besvarad
- 1999-06-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 11 juni
Under nästa år etableras en fast förbindelse till Danmark genom Öresundsbron. Huvudregeln inom EU är att gränskontroller inte skall förekomma mellan länderna. Trots detta planerar svenska Tullverket att etablera en stor tullstation på den svenska sidan för att kontrollera ankommande trafik.
Frågan är om denna gränskontroll överensstämmer med det svenska anslutningsfördraget. Eftersom ingen tredjelandstrafik kan förekomma på bron vill jag ställa följande fråga till finansministern:
Vilka kontrolluppgifter avses denna tullstation få?
Svar på skriftlig fråga 1998/99:735 besvarad av Finansminister Bosse Ringholm
- Finansminister Bosse Ringholm
Tom Heyman har frågat mig vilka kontrolluppgifter den planerade tullstationen på Öresundsbron kan förväntas få.
Det svenska medlemskapet i EU har medfört att Sverige är skyldigt att tillämpa bestämmelserna i EG-fördraget om fri rörlighet för bl.a. varor. Detta innebär i princip att sådana kontroller som enbart grundas på att en vara passerar en gräns mellan två medlemsländer (inre gräns) inte är tillåtna. Det finns dock möjlighet för varje medlemsland att göra undantag från detta förbud.
I Sverige regleras möjligheten till kontroll vid inre gräns i lagen (1996:701) om Tullverkets befogenheter vid Sveriges gräns mot ett annat land inom Europeiska unionen. Enligt denna lag har tullen rätt att vid inre gräns kontrollera vissa uppräknade varor, såsom krigsmateriel, narkotika, vapen, alkohol m.m. Lagen bygger på en anmälningsskyldighet till Tullverket för de varuslag som omfattas av lagen. För att kontrollera att anmälningsskyldigheten fullgjorts riktigt och fullständigt och att gällande villkor för in- eller utförsel uppfyllts får Tullverket använda selektiva, icke-misstankebaserade, kontroller dvs. kontroller där urvalet sker med anledning av gjorda iakttagelser, underrättelser, tips, riskprofiler och liknande. De selektiva kontrollerna skall ske i omedelbart samband med inresa och i omedelbar närhet av gränspassage. Vid en fast Öresundsförbindelse kommer det att bli fråga om kontroller av vägtrafiken vid brofästet på den svenska sidan.
Det är sålunda med anledning av de ovannämnda kontrollerna som en tullstation nu uppförs på den svenska sidan av Öresundsbron.
När det gäller kontrollen av järnvägstrafiken pågår överläggningar med det danska skatteministeriet. Utgångspunkten är att något särskilt stopp av tågtrafiken för tullens kontroller inte skall ske.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

