Götalandsbanan
Skriftlig fråga 2013/14:132 av Carlson, Andreas (KD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2013-11-20
- Inlämnad
- 2013-11-20
- Besvarad
- 2013-11-27
- Svar anmält
- 2013-11-27
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 november
Fråga
2013/14:132 Götalandsbanan
av Andreas Carlson (KD)
till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M)
Trafikverket har på regeringens uppdrag presenterat en nationell plan för transportsarbete 2014–2025. I förslaget ingår en utbyggnad av järnvägen för snabbtåg i ett första steg mot en stambana för Ostlänken mellan Stockholm och Linköping samt dubbelspår mellan Göteborg och Borås.
Dessa stora infrastruktursatsningar är välkomna och välbehövliga. Samtidigt är det viktigt att planeringsarbetet för att färdigställa hela sträckan på den nya stambanan för snabbtåg fortsätter. De aviserade satsningarna ska ses som inledande steg mot en sammanhängande Götalandsbana, det vill säga en snabbtågsbana mellan Stockholm och Göteborg via Jönköping.
När regionernas universitet och högskolor länkas samman ökar också möjligheter för entreprenörer i innovativa företag. En sammanhängande Götalandsbana mellan Stockholm och Göteborg via Jönköping möjliggör för fler, snabbare och mer punktliga transporter av både passagerare och gods på järnväg. Därmed skapas bättre förutsättningar för jobb och tillväxt.
Att därför förena Stockholm–Göteborg genom en sammanhängande Götalandsbana redan i den nationella planen för 2014–2025 vore därför en betydelsefull insats för hela sträckningens utveckling.
Jag har följande fråga:
Tänker statsrådet verka för att regeringen ska lämna förslag om en sammanhängande Götalandsbana i den nationella planen 2014–2025?
Svar på skriftlig fråga 2013/14:132 besvarad av Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd
den 27 november
Svar på fråga
2013/14:132 Götalandsbanan
Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd
Andreas Carlson har frågat mig om jag tänker verka för att regeringen lämnar förslag om en sammanhängande Götalandsbana i den nationella planen 2014-2025.
Regeringen har föreslagit att arbetet med en ny stambana för snabbtåg mellan Stockholm–Göteborg/Malmö ska inledas. I regeringens beslut om direktiv för åtgärdsplaneringen framgår att ett första steg i denna strävan avser byggandet av Ostlänken, som möjliggör snabbtåg mellan Stockholm och Linköping, samt av dubbelspår på delar av sträckan Göteborg–Borås. Dessa är de sträckor som enligt Trafikverket är de mest prioriterade och initialt mest angelägna. De är också de mest analyserade sträckorna. Regeringen har även varit tydlig med att ställningstagande till hur, när och på vilket sätt övriga sträckor i den nya stambanan ska byggas kommer ske när lönsamheten i de olika alternativen utretts i detalj och bara om offentliga finanser tillåter ytterligare utbyggnad.
Mot bakgrund av vad som sagts ovan verkar jag för utbyggnaden av en sammanhängande Götalandsbana. Trafikverkets förslag till nationell plan för perioden 2014–2025 bereds för närvarande inom Regeringskansliet och det är således för tidigt för mig att uttala mig om regeringens ställningstagande till denna.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

