glukosamin

Skriftlig fråga 2000/01:1063 av Wallin, Gunnel (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-04-18
Anmäld
2001-04-24
Besvarad
2001-04-24

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 april

Fråga 2000/01:1063

av Gunnel Wallin (c) till socialminister Lars Engqvist om glukosamin

Läkemedelsverket har i sin utredning fastlagt att produkter med det kroppsegna ämnet glukosamin ska klassificeras som läkemedel. Detta kommer att drabba 100 000 personer som regelbundet använder hälsopreparat med glukosamin. Eftersom det inte finns något svenskt läkemedel med glukosamin måste varje enskild person kontakta en läkare som skriftligt tillstyrker behovet. Därefter ansöker Apoteket om licens hos Läkemedelsverket för införsel av utländska läkemedel med glukosamin. Detta rimmar illa med samhällets önskan om ökad egenvård och försök att hejda den skenande läkemedelsnotan.

I många länder säljs preparat med glukosamin som kosttillskott. Ett exempel på ett sådant land är USA där kongressen i december 2000 beslutade att satsa 14 miljoner dollar på forskning kring glukosaminets positiva effekter på folkhälsan.

I den påfrestande situation som sjukvården befinner sig i gäller det att ta till vara alla möjligheter till egenvård och förebyggande hälsa och inte krångla till det för den enskilda medborgaren. Ska inte människor själva få bestämma över sin egen hälsa och fritt kunna köpa oskadliga produkter?

Vilka åtgärder är socialministern beredd att vidtaga för att dessa ca 100 000 medborgare som använder glukosamin som kosttillskott ska få fortsätta med denna egenvård?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:1063 besvarad av socialminister Lars Engqvist

den 25 april

Svar på fråga 2000/01:1063 om glukosamin

Socialminister Lars Engqvist

Gunnel Wallin har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att medborgare som använder glukosamin som kosttillskott ska få fortsätta med detta. Bakgrunden till Gunnel Wallins fråga är att Läkemedelsverket utreder frågan om glukosamin ska betraktas som ett läkemedel eller som kosttillskott.

Produkter som innehåller substansen glukosamin marknadsförs i dag som ett "kosttillskott för lederna" och säljs framför allt i hälsokostbutiker och via postorder. Glukosamin är ett kroppseget ämne som i flera europeiska länder (dock inte i Sverige) är godkänt som läkemedel för behandling av vissa ledsjukdomar. Substansen har särskilt studerats vid ledförslitning. Ingenting har framkommit som visar att friska personer behöver ett tillskott av glukosamin.

Enligt vad jag har erfarit har Läkemedelsverket skrivit till 17 företag som marknadsför glukosaminprodukter och gett dem möjlighet att bemöta verkets ställningstagande att produkter som innehåller glukosamin måste klassificeras som läkemedel och inte som kosttillskott. De flesta av företagen har kommit in med svar. Några företag har begärt dispens för fortsatt försäljning och fått det. Läkemedelsverket bereder nu frågan i sin helhet och kommer att fatta ett beslut under våren.

Läkemedelslagen är en skyddslagstiftning med syfte att för konsumenternas skull säkra att tillgängliga läkemedel har visad effekt, är säkra och av god kvalitet. Läkemedelsverket är en självständig myndighet som med stöd av läkemedelslagen ansvarar för att konsumenterna i Sverige får tillgång till sådana läkemedel. Att läkemedel genomgår kontroll ligger i konsumenternas eget intresse. Jag kan inte som socialminister ge synpunkter på vilka beslut Läkemedelsverket ska fatta.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.