Globaliseringens utmaningar
Skriftlig fråga 2005/06:2032 av Nylander, Christer (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2006-08-17
- Besvarad
- 2006-08-31
- Anmäld
- 2006-10-02
- Svar anmält
- 2006-10-02
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2005/06:2032 av Christer Nylander (fp) till näringsminister Thomas Östros (s)
Globaliseringens utmaningar
Nolatos har nu varslat ytterligare 45 personer om uppsägning vid produktionen i Kristianstad. Enligt ett pressmeddelande från företaget motiveras varslet av den ”fortsatta omflyttningen av produktion från Västeuropa till Asien”.
Nolatos varsel i Kristianstad är ett av många exempel på hur den globala utmaningen påverkar regioner runtom i Sverige. Sverige har just nu väldigt bra tillväxtsiffror, men de nya jobben kommer inte. I själva verket är den svenska ekonomin en av de sämsta i EU på att omvandla tillväxt till jobb.
Vi kommer framöver att få se många varsel som beror på att det inte går att kostnadsmässigt konkurrera med produktion i Asien. Nu krävs det krafttag för att rusta Sverige för den globala utmaningen. För att klara jobben behövs företagsamhet och kunskap. Sverige ska inte konkurrera med låga löner utan med mycket kunskap och kreativt entreprenörskap.
Vad avser näringsministern att vidta för åtgärder för att fler företag ska vilja förlägga sin verksamhet i Sverige?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:2032 besvarad av Thomas Östros
den 31 augusti
Svar på fråga 2005/06:2032 om globaliseringens utmaningar
Näringsminister Thomas Östros
Christer Nylander har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att fler företag ska vilja förlägga sin verksamhet till Sverige.
Först vill jag framhålla att min uppfattning om hur vi ska möta den internationella konkurrensen är klar. Sverige ska konkurrera genom kunskap, kompetens och förnyelse, genom frihandel och en öppen marknad. Vi ska inte konkurrera med låga löner och försämrade arbetsvillkor. Vi ska fortsätta att ligga högt upp i förädlingsvärdekedjan och följa utvecklingen på de internationella marknaderna.
Regeringens satsningar hittills har lett till att Sverige under de senaste tio åren har haft en högre tillväxt än genomsnittet i EU och OECD. Sverige har också lägre inflation, högre sysselsättning, lägre arbetslöshet och lägre räntor än EU som helhet. Under 2005 ökade nyföretagandet i Sverige med hela 22 % från 2003, vilket visar att vi har ett bra klimat för småföretagare och entreprenörer.
Samtidigt är den utländska konkurrensen en realitet, en ökad internationalisering innebär stora utmaningar och möjligheterna för de svenska företagen och landets regioner. För att stärka utvecklingen presenterades i juni 2004 Innovativa Sverige @ en strategi för tillväxt genom förnyelse. Innovationsstrategin är en viktig plattform för regeringens utformning av en tillväxt- och sysselsättningsinriktad politik. I samråd med näringslivet har gemensamma branschprogram utarbetats där regeringen satsar 1 miljard kronor under perioden 2006@2010, under förutsättning att näringslivet satsar lika mycket. Detta är en satsning som vi vill tillföra ytterligare medel till under nästa mandatperiod. Regeringen genomför också stora satsningar på forskning och utveckling och resurserna för detta ökar i nivå, med över 2 miljarder kronor fram till 2008.
Regeringen har under mandatperioden presenterat en rad åtgärder och arbetat brett för att förbättra klimatet för entreprenörer. För att förbättra kapitalförsörjningen har bland annat regeringen beslutat att under en tioårsperiod satsa närmare 2 miljarder kronor för att stärka möjligheterna till kommersialisering av forskningsresultat och innovationer vid universitet och högskolor samt i näringslivet. Tyngdpunkten i satsningen är bildandet av koncernen Innovationsbron AB. Nu går vi vidare och tittar på nya områden inom Almis viktiga arbete med företagsrådgivning och kapitalförsörjning. För att främja entreprenörskap hos unga satsar regeringen 130 miljoner kronor för perioden 2005@2007.
Regeringen genomför en rad strategiska skattesänkningar. Skattereglerna för delägare i fåmansbolag, de så kallade 3:12-reglerna, har reformerats. Totalt kommer förbättringarna att ge 1 miljard kronor i sänkt skatt till småföretagen. Arvs- och gåvoskatten har avskaffats. Arbetsgivaravgifterna för enmansföretagare som anställer en medarbetare sänks genom en temporärt reducerad arbetsgivaravgift till 10,21 %.
För att stärka forskning och utveckling i småföretag satsas 900 miljoner kronor de närmast åren.
Den satsning på exportfrämjande som inletts under 2005 vidareutvecklas. Exportrådets möjligheter att hjälpa företagen stärks både i Sverige och på viktiga marknader runtom i världen. En särskild satsning möjliggör för Exportrådet att anställa exportrådgivare för varje län. Utöver detta har regeringen bidragit med särskilda medel för investeringsfrämjande satsningar inom strategiskt viktiga marknader och branscher.
Samtidigt kan vi konstatera att globaliseringen inte bara medför en utflyttning av arbetstillfällen från Sverige. Sverige lockar redan i dag utländska företag och investerare. Under den senaste tioårsperioden har de utländska investeringarna till Sverige gjort Sverige till den tolfte största mottagaren i världen @ i absoluta tal mätt. Räknat per capita tillhör Sverige de översta på listan. Att Sverige attraherar så mycket internationellt kapital visar på att vi hävdar oss väl i konkurrensen om de utländska direktinvesteringarna.
Regeringen vill fortsätta att utveckla Sveriges starka internationella konkurrenskraft genom en ansvarsfull ekonomisk politik kombinerat med breda insatser på forskning, kunskap, entreprenörskap och trygghet i förändring.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
