generaldirektör vid Nutek

Skriftlig fråga 2003/04:749 av Ångström, Yvonne (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-02-13
Inlämnad
2004-02-13
Besvarad
2004-02-18
Svar anmält
2004-02-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 13 februari

Fråga 2003/04:749

av Yvonne Ångström (fp) till näringsminister Leif Pagrotsky om generaldirektör vid Nutek

För att en myndighet ska fungera på bästa möjliga sätt är det angeläget att framför allt tjänster på hög nivå inte är obesatta under lång tid. Nuteks tidigare generaldirektör lämnade sitt uppdrag den 30 juni 2003, och redan i slutet av mars förra året kände regeringen till att så skulle ske. Trots att så lång tid förflutit har regeringen ännu inte utsett ordinarie generaldirektör.

Det är otillfredsställande både för den person som vikarierar på en dylik post och för organisationen i övrigt att tjänstetillsättningen dröjer på detta sätt. Exempelvis kan vissa andra tillsättningar inte ske, eftersom de måste göras av en ordinarie generaldirektör.

Jag vill fråga näringsministern:

Avser ministern att verka för att utse ordinarie generaldirektör vid Nutek och när kommer utnämningen att ske?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:749 besvarad av Leif Pagrotsky

den 18 februari

Svar på fråga 2003/04:749 om generaldirektör vid Nutek

Näringsminister Leif Pagrotsky

Riksdagsledamoten Yvonne Ångström har frågat mig om jag avser att utse ordinarie generaldirektör vid Nutek och när utnämningen kommer att ske.

Jag är medveten om att utnämningen har tagit lång tid. Jag arbetar för att hitta en person som har god inblick i myndighetens verksamhetsområde och som dessutom besitter goda ledaregenskaper. Samtidigt är det viktigt att personen i fråga har god förankring och insyn i näringslivets villkor.

Min förhoppning är att regeringen så snart som möjligt kan fatta beslut i denna fråga.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.