Fristad för förföljda författare

Skriftlig fråga 2010/11:461 av Nylander, Christer (FP)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2011-04-26
Anmäld
2011-04-27
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2011-05-09
Svar anmält
2011-05-11

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 26 april

Fråga

2010/11:461 Fristad för förföljda författare

av Christer Nylander (FP)

till statsrådet Tobias Billström (M)

Efter förföljelsen av Salman Rushdie 1989 infördes ett europeiskt fristadssystem för förföljda författare. Folkpartiet liberalerna var initiativtagare till att Göteborg som första svenska stad blev en fristad 1995. Fem svenska kommuner har hittills anslutit sig till fristadssystemet men fler är intresserade av att ta emot de författare som hotas eller befinner sig på flykt för att de har använt sig av yttrandefriheten.

Att bli fristadsförfattare innebär tyvärr inte att personen automatiskt har rätt att stanna i Sverige. Det är en besvärande brist i det svenska systemet att fristadsförfattare kan hotas av utvisning på grund av att de enligt Migrationsverket inte uppfyller kraven på uppehållstillstånd. För tillfället hotas till exempel den georgiske författare Zurab Rtveliashvili med familj av utvisning.

Zurab Rtveliashvilis fall är bara ett exempel på att reglerna kring fristadssystemet behöver förändras. Andra länder har löst liknande problematik.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att förföljda författare som fått en fristad i en svensk stad får stanna i Sverige?

Svar på skriftlig fråga 2010/11:461 besvarad av Statsrådet Tobias Billström

den 9 maj

Svar på fråga

2010/11:461 Fristad för förföljda författare

Statsrådet Tobias Billström

Christer Nylander har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förföljda författare som fått en fristad i en svensk stad får stanna i Sverige. Frågan har ställts mot bakgrund av enskilda ärenden.

Jag är, som Christer Nylander känner till, förhindrad att uttala mig i enskilda fall, men vill allmänt framhålla följande.

Den grupp författare som Christer Nylander hänvisar till i sin fråga beviljas tidsbegränsade uppehållstillstånd enligt utlänningslagens regel för besök.

I fråga om skyddsbehov gäller att var och en som söker asyl i Sverige får skyddsbehovet prövat i enlighet med utlänningslagen. Några särskilda regler för vissa yrkeskategorier finns inte. Flyktingar, alternativt skyddsbehövande och övriga skyddsbehövande som befinner sig i Sverige har rätt till uppehållstillstånd. Bedömningarna görs alltid utifrån de individuella förutsättningarna i varje enskilt fall. Migrationsverkets och migrationsdomstolarnas uppgift är att på de skäl som anförts och det underlag som presenterats avgöra om det finns grund för uppehållstillstånd. Den nuvarande instans- och processordningen med möjlighet till överprövning i förvaltningsdomstol tillkom i stor parlamentarisk enighet. Enligt min uppfattning svarar den mot höga krav på rättssäkerhet. Jag finner inte att det föreligger behov av att ändra reglerna om skyddsbehov.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.