friskolor

Skriftlig fråga 2000/01:174 av Tolgfors, Sten (m)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2000-11-07
Anmäld:
2000-11-14
Besvarad:
2000-11-15

den 7 november

Fråga 2000/01:174

av Sten Tolgfors (m) till statsrådet Ingegerd Wärnersson om friskolor

När de nuvarande reglerna för bidrag till friskolor infördes sades det att kommunala och fria skolor skulle verka på lika villkor. Så har det inte blivit. De kommunala bidragen blir ofta föremål för förhandlingar, med godtyckliga resultat. Grundproblemet är att kommunerna både är finansiärer av och konkurrenter till friskolorna. Många kommuner gör sitt bästa för att hindra framväxten av friskolor @ helt i strid med riksdagens intentioner. Örebro kommun har sagt nej till snart sagt alla ansökningar om att få öppna friskolor de senaste åren, men har sedan körts över av Skolverket. Det säger sig självt att om en kommun inte vill ha friskolor, så kommer den heller inte att vara intresserad av att skapa goda förutsättningar för deras verksamhet.

Ett sätt att försvåra för friskolorna är att använda plan- och byggärenden på ett så fyrkantigt sätt att verksamheter äventyras. I Örebro brottas Sofiaskolan sedan flera år tillbaka med att finna nya lokaler för sin verksamhet. Kommunen har varit lika ointresserad av att bevilja skolan nödvändiga tillstånd för de lokaler skolan själv har funnit, som av att hjälpa skolan att finna andra lämpliga lokaler. Den fria skolan särbehandlas negativt jämfört med kommunens egna skolor.

Kommunen har ett ansvar för att alla barn ska kunna gå i goda skolor. Barn i friskolor ska inte behöva ta skada av ideologiskt betingat friskolemotstånd.

Vad avser skolministern göra för att tillse att kommunerna inte särbehandlar friskolor negativt, inte minst vad avser plan- och byggfrågor?

Övrigt om skriftliga frågan