Fred och stabilitet i Taiwansundet
Skriftlig fråga 2023/24:1079 av Markus Wiechel (SD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2024-08-25
- Överlämnad
- 2024-08-26
- Anmäld
- 2024-08-29
- Svarsdatum
- 2024-09-04
- Besvarad
- 2024-09-04
- Sista svarsdatum
- 2024-09-04
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Försvarsminister Pål Jonson (M)
Under sitt nyligen avslutade besök i Filippinerna lyfte försvarsminister Pål Jonson fram den ökande kopplingen mellan den euroatlantiska regionen och den indopacifiska regionen. Med detta i åtanke är det otroligt viktigt att Sverige ansluter sig till EU:s ”Strategy for Cooperation in the Indo-Pacific”, som går att läsa i ett gemensamt uttalande från Europeiska kommissionen och EU:s höge representant för utrikesfrågor, Josep Borrell.
I nämnda strategi identifieras Kinas globala militära uppbyggnad samt kraftuppvisningar i hela regionen som potentiella hot inte bara mot fredliga demokratier i området utan även mot europeisk säkerhet och vårt välstånd. Dessutom är det alldeles uppenbart att urholkningen av fundamentala demokratiska principer och mänskliga rättigheter i regionen ytterligare urholkar dess stabilitet.
Taiwans strategiska betydelse i området såväl geografiskt som genom dess roll i den globala handeln kan inte nog understrykas. Taiwan är en kritisk komponent som dessutom befinner sig i en frontlinjeposition gentemot den kinesiska auktoritära regimen. Därtill passerar närmare hälften av det globala godset genom Taiwansundet.
Sverige bör stärka engagemanget för regional säkerhet då det också innebär ett skydd av våra egna nationella intressen i en alltmer sammanlänkad värld. Därför bör Taiwan, likt Japan, Australien och Singapore, inkluderas i den svenska indopacifiska försvarsstrategin.
Försvarsminister Pål Jonson önskas mot bakgrund av ovanstående svara på följande fråga:
På vilket sätt avser ministern att inkludera Taiwan samt följa upp sina uttalanden och införliva arbetet för fred och stabilitet i Taiwansundet i den svenska strategin för regionen och i den svenska försvarspolitiken?
Svar på skriftlig fråga 2023/24:1079 besvarad av Försvarsminister Pål Jonson (M)
Svar på fråga 2023/24:1079 Fred och stabilitet i Taiwansundet
till Försvarsminister Pål Jonson (M)
Svar på fråga 2023/24:1079 av Markus Wiechel (SD)
Fred och stabilitet i Taiwansundet
Markus Wiechel har frågat mig på vilket sätt jag avser inkludera Taiwan samt följa upp mina uttalanden och införliva arbetet för fred och stabilitet i Taiwansundet i den svenska strategin för regionen och i den svenska försvarspolitiken.
Bakgrunden till Markus Wiechels fråga är regeringens försvarspolitiska inriktning för samarbete med länder i den indopacifiska regionen. Inriktningen fastställer att krig och konflikter i den indopacifiska regionen kan få negativa konsekvenser för försvaret av Sverige och Europa.
Kinas agerande mot Taiwan inger oro och hot om militärt våld är oacceptabelt. Det ligger i Sveriges intresse att motverka att aktörer med vapenmakt söker underminera den regelbaserade världsordningen och bryta internationella regler och normer.
Sverige har ett gott bilateralt samarbete med partners i den indopacifiska regionen och verkar både inom EU och Nato för ökat försvarspolitiskt samarbete med partnerländer i regionen.
Regeringen verkar även för att fördjupa samarbetet med Taiwan, inom ramen för Sveriges ett Kina-politik.
Stockholm den 4 september 2024
Pål Jonson
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

