framsynt regionalpolitik
Skriftlig fråga 2002/03:984 av Klockare, Lennart (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-05-23
- Inlämnad
- 2003-05-23
- Besvarad
- 2003-05-28
- Svar anmält
- 2003-05-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 23 maj
Fråga 2002/03:984
av Lennart Klockare (s) till statsrådet Ulrica Messing om framsynt regionalpolitikEnligt en rapport som Länsstyrelsen i Norrbotten nyligen publicerat ser framtiden ljus ut för Norrbotten. Fram till år 2015 räknar man med en befolkningstillväxt med 3 000 personer och antalet arbetstillfällen beräknas öka med 7 000. För att detta ska kunna bli verklighet måste man ta tag i länets utvecklingsmöjligheter. Om inte det sker, beräknas befolkningen i stället minska med 14 000 personer.
De åtgärder som enligt länsstyrelsen är en förutsättning för en tillväxt är kraftfulla statliga insatser, framför allt i fråga om kommunalt utjämningssystem och pålitliga flygförbindelser.
Jag vill fråga statsrådet Ulrica Messing vilka åtgärder hon är beredd att vidta för att det positiva framtidsscenariot ska bli verklighet i Norrbotten.
Svar på skriftlig fråga 2002/03:984 besvarad av Ulrica Messing
den 28 maj
Svar på fråga 2002/03:984 om framsynt regionalpolitik
Statsrådet Ulrica Messing
Lennart Klockare har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att möjliggöra en positiv utveckling i Norrbottens län. Bakgrunden till frågan är en rapport som nyligen publicerats av länsstyrelsen. I rapporten presenteras ett positivt framtidsscenario, som beskrivs som möjligt att uppnå om länets utvecklingsmöjligheter utnyttjas på rätt sätt och understöds av vissa statliga åtgärder. Rapporten är framtagen som ett led i länets tillväxtprogramsarbete.
Rapportens innehåll speglar på ett bra sätt intentionerna med den nya regionala utvecklingspolitiken. Politiken ska medverka till att de resurser och det engagemang som finns lokalt och regionalt i alla delar av landet kan tas till vara och utvecklas. Ett av de viktigaste instrumenten för detta är de regionala tillväxtprogram som ska genomföras i samtliga län under perioden 2004@2007. I arbetet med dessa ska aktörer från olika samhällssektorer, utifrån sina kunskaper och erfarenheter, gemensamt bestämma hur ett läns utvecklingspotential bäst kan stärkas.
Av stor betydelse för en regions möjligheter att utvecklas är insatser som görs på olika områden inom ramen för den generella politiken och som syftar till att ge samtliga regioner en likvärdig och god bas för utvecklingsarbetet. Hit räknar jag bland annat kommunernas ekonomi, universitets- och högskolesatsningarna och goda flygförbindelser. Dessa områden lyfts också fram i den aktuella rapporten.
Goda flygförbindelser är av särskilt stor betydelse för orter i områden som präglas av långa avstånd. Jag kommer därför noga att följa utvecklingen för flyget i bland annat Norrbottens län.
En av de viktigaste förutsättningarna för en hållbar tillväxt är att en hög kvalitet kan garanteras medborgarna i de grundläggande välfärdstjänsterna. Det är därför regeringen framhåller att de grundläggande principerna för en långtgående kommunal utjämning ska ligga fast.
Avslutningsvis hoppas jag att lokala och regionala aktörer i Norrbottens län läser och tar till sig det som rapporten från länsstyrelsen pekar på. I och med införandet av tillväxtprogrammen är det lokala och regionala engagemanget avgörande för att kunna stötta en positiv utveckling.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
