Främlingspass och resedokument
Skriftlig fråga 2016/17:307 av Krister Hammarbergh (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2016-11-10
- Överlämnad
- 2016-11-11
- Anmäld
- 2016-11-15
- Svarsdatum
- 2016-11-23
- Sista svarsdatum
- 2016-11-23
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Jag har tidigare frågat ministern när regeringen tänker presentera ett lagförslag där även utfärdandet av främlingspass och resedokument begränsas. I sitt svar till mig hänvisar ministern till att regeringen ”inom kort” ska återkomma med formerna för en översyn där även uppehållstillståndskorten är med.
En enig riksdag beslutade vid behandlingen av proposition 2015/16:81, Åtgärder mot missbruk av svenska pass, att tillkännage för regeringen att begränsningen även borde gälla andra typer av resedokument som kan användas för att kunna passera en gränskontroll (betänkande 2015/16:JuU25).
I tillkännagivandet fick regeringen i uppdrag att föreslå lagändringar där begränsningarna för utfärdandet av ett stort antal pass på kort tid även skulle gälla för främlingspass och resedokument.
I tillkännagivandet heter det att ”den (regeringen) ska återkomma med ett förslag till riksdagen om att de föreslagna ändringarna för pass ska gälla även främlingspass och resedokument”. Utöver detta skulle regeringen se över regelverket för att motverka missbruk av uppehållstillståndskort.
Att ändra i passlagstiftningen på ett sådant sätt att även begränsningarna i utfärdandet av främlingspass och resedokument ingår torde vara relativt okomplicerat och bör inte sammanblandas med regelverket för uppehållstillståndskorten. Att låta främlingspass och resedokument ingå i en tänkt översyn av det totala regelverket skulle enbart fördröja en nödvändig förändring.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson:
När tänker ministern och regeringen följa riksdagens tillkännagivande och lägga fram för riksdagen ett lagförslag där även utfärdandet av främlingspass och resedokument begränsas på samma sätt som för ordinarie svenska pass?
Svar på skriftlig fråga 2016/17:307 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Dnr Ju2016/08067/POL | ||
Justitiedepartementet | ||
Justitie- och migrationsministern | ||
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:307 av Krister Hammarbergh (M) Främlingspass och resedokument
Krister Hammarbergh har frågat mig när jag och regeringen avser följa riksdagens tillkännagivande och lägga fram ett lagförslag där även utfärdande av främlingspass och resedokument begränsas på samma sätt som för ordinarie svenska pass.
Frågeställarens uppfattning är att ändringar i passlagen, i likhet med de ändringar som gjorts för svenska pass, borde vara relativt okomplicerade att genomföra och därför inte bör sammanblandas med mer arbetskrävande åtgärder för att motverka missbruk av uppehållstillståndskort.
Regelverket för utfärdande av främlingspass och resedokument återfinns emellertid, till skillnad mot svenska pass, i utlänningslagen och utlänningsförordningen. Därför är det tidigare utförda beredningsarbetet inför ny lagstiftning om svenska pass inte användbart.
Ett beredningsarbete gällande främlingspass, resedokument och uppehållstillståndskort pågår för närvarande inom Regeringskansliet och regeringen avser att informera riksdagen om hur tillkännagivandet kommer att hanteras.
Stockholm den 23 november 2016
Morgan Johansson
Intressenter
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

