Förutsättningar för inhemsk etanolproduktion

Skriftlig fråga 2005/06:265 av Gustafsson, Billy (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-10-28
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2005-10-28
Besvarad
2005-11-09
Svar anmält
2005-11-09

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 28 oktober

Fråga 2005/06:265 av Billy Gustafsson (s) till finansminister Pär Nuder (s)

Förutsättningar för inhemsk etanolproduktion

För fyra år sedan invigdes en etanolfabrik i Norrköping, Agroetanol. En investering motsvarande ca 500 miljoner kronor.

Agroetanol planerar att bygga en etanolfabrik till i Norrköping. Den planeras bli dubbelt så stor som nuvarande. För att Agroetanol ska kunna gå vidare i sin planering att bygga den nya fabriken behövs politiska beslut som gör att priset på den svenska etanolen blir konkurrenskraftigt.

Svenska fordon förbrukar drygt 300 miljoner liter etanol på ett år. Av dessa är bara 50 miljoner liter tillverkade i Sverige. 80 % av den etanol som driver svenska personbilar och bussar importeras från Brasilien.

Enligt uppgift ska det finnas förslag på Finansdepartementet om skatte- och tullregler som kan säkra fortsatt inhemsk etanolproduktion. Såvitt är känt har beslut ej tagits trots att reglerna ska gälla från den 1 januari 2006.

Min fråga till finansministern blir därför:

Avser ministern att verka för beslut om skatte- och tullregler som kan säkra fortsatt inhemsk etanolproduktion och när kan beslut förväntas?   

Svar på skriftlig fråga 2005/06:265 besvarad av Pär Nuder

den 9 november

Svar på fråga 2005/06:265 om förutsättningar för inhemsk etanolproduktion

Finansminister Pär Nuder

Billy Gustafsson har frågat mig om jag avser att verka för beslut om skatte- och tullregler som kan säkra fortsatt inhemsk etanolproduktion och när beslut kan förväntas.

I budgetpropositionen för 2004 modifierades den ursprungliga skattestrategin på så sätt att koldioxidneutrala drivmedel från och med 2004 till och med 2008 befriades från både koldioxidskatt och energiskatt. Regeringen har genom skattestrategin för alternativa drivmedel markerat att detta område är ett av de viktigaste i arbetet med att bygga upp ett ekologiskt hållbart samhälle. Strategin har lett till att alternativa drivmedel har fått en mycket bred introduktion på den svenska marknaden. Regeringen arbetar också inom EU för att förbättra förutsättningarna för dessa bränslen. Den nuvarande skattestrategin löper ut 2008. Långsiktiga och förutsebara villkor är nödvändiga för att företag på alternativbränslemarknaden ska få rimliga förutsättningar att kunna etablera och bygga upp sin verksamhet. Regeringen förklarade därför i budgetpropositionen för 2006 att koldioxidneutrala drivmedel under ytterligare en femårsperiod från utgången av den nuvarande skattestrategin ska garanteras de konkurrenskraftiga skattevillkor som är nödvändiga.

I dagsläget är kostnaden för etanol som importeras från Brasilien mycket lägre än för etanol som produceras i Sverige eller Europa. För att på kort sikt kunna möta efterfrågan på etanol som drivmedel behöver Sverige importen samtidigt som vi på längre sikt behöver bygga upp en inhemsk produktion av etanol. För närvarande pågår arbete inom Regeringskansliet för att skapa förutsättningar för detta och i det sammanhanget ser man på vilka regler som ska gälla för skattebefrielse vid import.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.