förtroendet för Systembolaget
Skriftlig fråga 2003/04:305 av Nordmark, Gunnar (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-11-20
- Inlämnad
- 2003-11-20
- Besvarad
- 2003-11-26
- Svar anmält
- 2003-11-26
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 november
Fråga 2003/04:305
av Gunnar Nordmark (fp) till näringsminister Leif Pagrotsky om förtroendet för SystembolagetSystembolagets försäljningsmonopol är ett av de viktigaste instrumenten i den solidariska alkoholpolitiken. Strikta regler om vem butikerna får sälja till, samt att företaget förväntas agera utan egentligt vinstintresse ska bidra till att minska åtkomligheten av alkohol för unga och personer med missbruksproblem samt motverka langning. Vid Sveriges inträde i Europeiska unionen blev det, efter förhandlingar, möjligt att bevara Systembolaget som ett kraftfullt inslag i svensk alkoholpolitik.
Ska Sverige även i framtiden kunna bedriva en solidarisk alkoholpolitik är förtroendet för Systembolaget och det sätt bolaget agerar på i en monopolsituation av stor vikt. Särskilt gäller detta i förhållande till Europeiska unionen och möjligheten att behålla de särbestämmelser för försäljning av alkohol som framförhandlades i samband med Sveriges inträde i EU.
Den senaste tidens utredningar om systematiska och omfattande mutbrott inom Systembolaget har allvarligt skadat bolagets förtroende. Återställs inte förtroendet för Systembolaget är dess ställning som en grundläggande del i svensk alkoholpolitik hotad.
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att återskapa förtroendet för Systembolaget?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:305 besvarad av Morgan Johansson
den 26 november
Svar på fråga 2003/04:305 om förtroendet för Systembolaget
Statsrådet Morgan Johansson
Gunnar Nordmark har frågat näringsminister Leif Pagrotsky om vilka åtgärder han ämnar vidta för att återskapa förtroendet för Systembolaget. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska besvara frågan.
Jag delar oron för att den senaste tidens avslöjanden om omfattande otillbörliga kontakter mellan Systembolagets leverantörer och dess personal allvarligt kan komma att skada Systembolagets förtroende hos allmänheten. Det är viktigt att vidta åtgärder för att återupprätta detta förtroende eftersom detaljhandelmonopolet är ett av de viktigaste medlen för att begränsa alkoholskadornas utveckling.
Händelserna har polisanmälts av Systembolagets ledning och åklagarmyndigheten har inlett en förundersökning. Hittills har åtta butikschefer avskedats och elva har varnats. Ytterligare åtgärder från bolagets sida kan komma att vidtas så fort förundersökningen blir offentlig och innehållet i utredningen känt. Systembolaget har vidare inlett en egen utredning där ca 250 anställda i ledningsfunktion ska granskas av externa utredare i en första fas. Därefter ska samtliga butikschefer och biträdande butikschefer höras. Sammantaget kommer granskningen att omfatta 1 200 personer.
Det är viktigt att inte störa åklagarmyndighetens förundersökning och att invänta resultatet av Systembolagets interna granskning. Det finns därför nu inte någon anledning att vidta några åtgärder från regeringens sida med anledning av det inträffade.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
