försvinnade av åtta assyrier/syrianer/kaldéer i Norra Irak

Skriftlig fråga 2002/03:1065 av Kerimo, Yilmaz (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-06-05
Inlämnad
2003-06-05
Besvarad
2003-06-18
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2003-09-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 5 juni

Fråga 2002/03:1065

av Yilmaz Kerimo (s) till utrikesminister Anna Lindh om försvinnade av assyrier/syrianer/kaldéer i norra Irak

Det råder en svår situation för assyrier/syrianer/kaldéer i norra Irak, ett område som står under FN-skydd. Det har kommit till min kännedom att åtta assyrier/syrianer/kaldéer saknas sedan den 15 april 2003 från byn Bartillah, nära Kirkuk. Enligt uppgift är det Barzanis styrkor som ligger bakom deras försvinnanden. Bartillah är en by där det inte bor några kurder, ändå gör kurdiska styrkor raider i området. Det är inte heller första gången sådana här illdåd äger rum.

Det är angeläget att Sverige är en drivande kraft gentemot FN och EU för att garantera att mänskliga rättigheter upprätthålls och att driva på utvecklingen för att minoritetsgrupperna i norra Irak ska få det skydd som FN:s konvention om de mänskliga rättigheterna föreskriver. Norra Irak ska vara ett område med säkerhet, trygghet och rättvisa eftersom människorna där har flytt undan Saddam Husseins regim.

Sverige är ett av de länder som ger störst bistånd till området och borde ställa krav på att demokratin utvecklas och att alla minoriteter ska kunna leva i fred sida vid sida. Det är oacceptabelt att vissa minoritetsgrupper trakasseras.

Min fråga till utrikesministern är:

Vilka åtgärder kommer utrikesministern att vidta för att få klarhet i var de försvunna personerna befinner sig för att rättvisa ska upprätthållas i norra Irak?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:1065 besvarad av Anna Lindh

den 18 juni

Svar på fråga 2002/03:1065 om försvunna assyrier/syrianer/kaldéer i norra Irak

Utrikesminister Anna Lindh

Yilmaz Kerimo har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att få klarhet i var åtta försvunna assyrier/syrianer/kaldéer befinner sig för att rättvisa ska upprätthållas i norra Irak.

Sverige följer nära den politiska utvecklingen och MR-situationen i Irak. Skydd för mänskliga rättigheter och värnandet om den irakiska civilbefolkningen, inklusive minoriteters rättigheter, i hela Irak är centrala element i FN:s, EU:s och Sveriges agerande gentemot Irak. För närvarande förbereder Sida i samarbete med UD riktlinjer för framtida svenskt bistånd till Irak. Bistånd kan bland annat komma att inriktas på områdena MR och demokrati, inklusive minoriteters rättigheter, i Irak.

Sverige har en mycket begränsad närvaro i norra Irak, men vi söker för närvarande information om de personer som enligt Yilmaz Kerimo försvunnit i området.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.