Förslag om hushållsnära tjänster
Skriftlig fråga 2006/07:1017 av Berliner, Agneta (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-04-13
- Inlämnad
- 2007-04-13
- Besvarad
- 2007-04-18
- Svar anmält
- 2007-04-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 13 april
Fråga
2006/07:1017 Förslag om hushållsnära tjänster
av Agneta Berliner (fp)
till finansminister Anders Borg (m)
Den 1 juli 2007 planeras den välkomna skattereduktion för hushållsnära tjänster att träda i kraft. Förslaget kommer med stor sannolikhet att leda till att många företag som är verksamma inom tjänstesektorn med inriktning mot hushållsnära tjänster kan nyanställa och erbjuda tjänster till många personer som på grund av dagens höga skattetryck hittills inte haft råd med denna avlastning i vardagen.
Det finns dock enligt min mening behov av vissa justeringar i det administrativa systemet för skattereduktionen. De företag som erbjuder hushållsnära tjänster som löneförmåner till sina anställda kommer med det föreslagna systemet inte att ges någon möjlighet till avdrag. Detta medför att denna typ av förmån, vilken utgör en stor del av dagens marknad för hushållsnära tjänster, inte längre kommer att vara attraktiv, vilket i sin tur riskerar att urholka den långsiktiga effekten av reformen. Den föreslagna modellen kräver också att de som nyttjar tjänsterna antingen ligger ute med skattereduktionen tills det blir dags att deklarera eller går igenom det onödigt krångliga systemet med jämkning för att kunna få del av skattereduktionen direkt. Enklare vore om skattereduktionen kunde fås exempelvis genom ett checksystem eller liknande där brukaren utan onödig byråkrati kunde tillgodogöra sig skattereduktionen redan då tjänsten betalas.
Min fråga till finansminister Anders Borg är sålunda:
Avser finansministern att vidta några åtgärder för att framöver justera detaljer av teknisk eller administrativ karaktär i systemet för skattereduktion för hushållsnära tjänster, och i så fall när?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1017 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2006/07:1017 Förslag om hushållsnära tjänster
Finansminister Anders Borg
Agneta Berliner har frågat mig om, och i så fall när, jag avser att vidta några åtgärder för att justera detaljer av teknisk eller administrativ karaktär i systemet för skattereduktion för hushållsnära tjänster.
Som framgår av såväl den nyligen avlämnade propositionen Skattelättnader för hushållstjänster, m.m. (prop. 2006/07:94) som av 2007 års vårproposition är den nu föreslagna skattereduktionen ett första steg. Regeringen har för avsikt att under hösten 2007 återkomma med förslag som gör att skattereduktion ska utgå även för hushållstjänster som utgör löneförmån för anställda. Vidare ska en särskild utredning tillsättas för att bland annat utreda möjliga modeller för att förenkla systemet så att konsumenten direkt ska kunna tillgodogöra sig det lägre priset i stället för att få en skattereduktion i efterhand.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
