Forskningsavdrag i dataspelsbranschen
Skriftlig fråga 2025/26:327 av Lars Mejern Larsson (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2025-12-12
- Överlämnad
- 2025-12-15
- Anmäld
- 2025-12-16
- Svarsdatum
- 2025-12-29
- Besvarad
- 2025-12-29
- Sista svarsdatum
- 2025-12-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
En arbetsgivare får göra avdrag från arbetsgivaravgifterna om den har anställda som arbetar med forskning och utveckling. De anställda ska arbeta systematiskt och kvalificerat i kommersiellt syfte. Avdraget infördes 2014, och alla regeringar sedan dess har förbättrat det. Det råder alltså bred politisk enighet om att detta är ett bra sätt att stimulera forskning och utveckling.
De förbättringar som gjorts över åren har dock mest handlat om att man har höjt avdragsbeloppet. Det gynnar mest stora företag inom it- och läkemedelsbranscherna. För många mindre företag – och inte minst i många branscher med mindre aktörer – vore det mer fördelaktigt om avdraget breddades så att fler kunde ta del av det.
Sverige har en stor it-sektor och inte minst en stor mängd företag verksamma i dataspelsbranschen. Det är ofta mindre företag, men de har en dokumenterad förmåga till innovation och en mycket stor kundkrets världen över. I dag har dessa företag svårt att komma in i innovationssystemet med stöd från Vinnova och Almi annat än när de utvecklar lösningar för andra företag. De efterfrågar mer stöd. Ett breddat FOU-avdrag står högt på deras önskelista. På sikt önskar de att avdraget utvecklas till ett bredare innovationsavdrag som tillämpar OECD.s Oslokriterier snarare än regelverket i OECD:s Frascatimanual, som de gör i dag.
Jag vill med anledning av ovanstående fråga finansminister Elisabeth Svantesson:
Har ministern för avsikt att bredda forskningsavdraget så att fler företag kan ta del av det?
Svar på skriftlig fråga 2025/26:327 besvarad av Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Svar på fråga 2025/26:327 Forskningsavdrag i dataspelsbranschen
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Svar på fråga 2025/26:327 av Lars Mejern Larsson (S)
Forskningsavdrag i dataspelsbranschen
Lars Mejern Larsson har frågat mig om jag avser att bredda forskningsavdraget så att fler företag kan ta del av det.
Det frågeställaren avser med forskningsavdraget är den nedsättning av arbetsgivaravgifterna som arbetsgivare kan få för anställda som arbetar med forskning och utveckling.
Forskningsavdraget är ett viktigt instrument för regeringen när det gäller att främja företagens investeringar i forskning och utveckling och det är angeläget att lagstiftningen är ändamålsenligt utformad. Regeringen har tillsatt en utredning som har sett över regelverket och lämnat förslag på förbättringar (se betänkandet Skatteincitament för forskning och utveckling, SOU 2025:3). Utredningen har haft i uppdrag att ta särskild hänsyn till att forskningsavdraget ska vara attraktivt för företag av alla storlekar. Utredningens förslag bereds för närvarande inom Regeringskansliet.
Stockholm den 29 december 2025
Elisabeth Svantesson
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

