förseningar i järnvägsutbyggnad
Skriftlig fråga 2004/05:1427 av Rådhström, Jan-Evert (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-04-18
- Anmäld
- 2005-04-19
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2005-04-28
- Svar anmält
- 2005-04-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 18 april
Fråga 2004/05:1427
av Jan-Evert Rådhström (m) till statsrådet Ulrica Messing om förseningar i järnvägsutbyggnadAnslaget till Banverket minskas med 219 miljoner kronor i regeringens vårbudget. Banverket beräknar att stormen över Sydsverige har orsakat skador på järnvägarna för närmare 200 miljoner kronor. En stor del av det stormfällda virket ska transporteras på järnväg, terminaler ska ordnas och timmertransporter befrias från banavgifter. I förslaget till vårbudget får Banverket emellertid ingen ersättning för stormens kostnader. För att klara kostnaderna för stormen och det minskade anslaget i vårbudgeten måste Banverket hitta besparingar på sammanlagt ca 400 miljoner kronor under innevarande år. Banverket kommer enligt uppgift under de närmaste veckorna att gå igenom vilka järnvägsbyggen som kan bli aktuella att skjuta framåt i tiden. Exempel på projekt där byggstart tidigare har varit planerad för 2005 är Haparandabanan och upprustning av Ådalsbanan. I sammanhanget bör framhållas vikten av att Ådalsbanan rustas upp för att de stora investeringar som görs i Botniabanan ska kunna utnyttjas. Banverket kommer även att gå igenom vilka pågående järnvägsbyggen som är möjliga att sänka byggtakten i, för att på så vis sprida kostnaderna över en längre period.
Mot bakgrund av vad som ovan anförs vill jag fråga vilka åtgärder statsrådet avser att vidta i syfte att säkerställa att planerade och pågående järnvägsprojekt inte försenas.
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1427 besvarad av Ulrica Messing
den 28 april
Svar på fråga 2004/05:1427 om förseningar i järnvägsutbyggnad
Statsrådet Ulrica Messing
Jan-Evert Rådhström har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta i syfte att säkerställa att planerade och pågående järnvägsprojekt inte ska försenas. Bakgrunden till frågan är regeringens förslag i vårbudgeten som innebär bland annat en neddragning av Banverkets anslag.
Stormen i januari var en nationell katastrof och genom att införa olika former av stöd tar regeringen sitt ansvar för dem som drabbats. Detta ansvar innebär också att föreslå nödvändiga omprioriteringar av tillgängliga resurser. Regeringen har nyligen lagt sitt förslag till vårbudget på riksdagens bord där det föreslås att Banverket ska vara med och bidra till det så kallade stormpaketet. En annan viktig verksamhet som regeringen valt att prioritera är den interregionala persontrafiken på järnväg. Därför föreslås en höjning av Rikstrafikens anslag.
Förslagen innebär att vissa planerade järnvägsinvesteringar kan förskjutas något i tiden i förhållande till banhållningsplanen för perioden 2004@2015. Det är dock först när riksdagen har behandlat vårpropositionen som regeringen kan göra en slutlig bedömning av hur dessa omprioriteringar kommer att påverka Banverkets verksamhet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

