Försäljning av Orrefors glas- och arkivsamlingar

Skriftlig fråga 2008/09:472 av Weibull Kornias, Marie (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-01-14
Inlämnad
2009-01-14
Besvarad
2009-01-21
Svar anmält
2009-01-21

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 14 januari

Fråga

2008/09:472 Försäljning av Orrefors glas- och arkivsamlingar

av Marie Weibull Kornias (m)

till näringsminister Maud Olofsson (c)

En konkurs av glasbrukskoncernen Orrefors Kosta Boda (OKB) kan vara överhängande. En försäljningsprocess, som även avser de unika samlingarna av glas, skisser och arkivmaterial på Orrefors, har initierats av Orrefors ägare och vd Torsten Jansson, New Wave. Med anledning av denna pågående process har både Näringsdepartementet och Kulturdepartementet kontaktats av olika aktörer.

I dagsläget föreligger två alternativa modeller för samlingarnas vidare ägande. Aktörer på kommunal nivå med Emmaboda och Lessebo kommuner som huvudmän har visat intresse för samlingarna i syfte att skapa ett lokalt museum. Aktörer inom svenskt näringsliv ser andra möjligheter och delar den akademiska världens uppfattning att samlingarna på Orrefors har ett nationellt och internationellt intresse. Det är angeläget att de dokumenteras i en databas och dessutom görs tillgängliga i form av utställningar med internationell räckvidd.

Enighet råder om betydelsen av att de intakta och historiskt ovärderliga samlingarna i Orrefors även fortsättningsvis hålls samman. De har hög relevans för tvärvetenskaplig forskning i 1900-talets estetik, företagsekonomi och historia. De kan närmast länkas till Stockholms universitet som ansvarar för den omfattande Hellnerska samlingen av Orreforsglas (stiftelseägd). Denna samling publicerades 1998 i boken Kärlek till glas. Agnes Hellners samling av Orreforsglas (362 sidor, svensk och engelsk text).

Mot denna bakgrund är min fråga:

Är näringsministern beredd att snarast verka för att detta för bilden av Sverige som industriland helt unika kulturobjekt förblir intakt?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:472 besvarad av Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth

den 21 januari

Svar på fråga

2008/09:472 Försäljning av Orrefors glas- och arkivsamlingar

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth

Marie Weibull Kornias har frågat näringsministern Maud Olofsson vad hon tänker göra för att bilden av Sverige som industriland med dess unika kulturobjekt, förblir intakt. Frågan har ställts mot bakgrund av Orrefors samling av glas, skisser och arkivmaterial.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan. Den 17 december 2008 svarade jag på en fråga ställd av Carina Adolfsson Elgestam, som också handlade om Orrefors glas- och arkivsamling.

Först och främst vill jag instämma även med Marie Weibull Kornias om att bilden av Sverige som ett industriland är viktig, med dess kulturhistoria och glasbrukstradition. Den skapar ett starkt identitetsvärde för landet och för bruksorterna i Småland och ett nationellt och internationellt intresse.

Marie Weibull Kornias pekar bland annat på den samling av Orreforsglas som förvaltas av Stockholms universitet. I mitt tidigare svar hänvisade jag till andra samlingar som också omfattar svenskt konstglas som Nordiska museet, Nationalmuseum, Röhsska museet och Smålands museum.

Att staten skulle äga samtliga samlingar av kulturföremål med nationellt intresse är en omöjlighet. Därför finns det regler om utförsel vid försäljningar. Enligt lagen (1988:50) om kulturminnen med mera krävs det tillstånd för att föra ut vissa typer av kulturföremål ur landet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.