försäkringskassans rehabiliteringsarbete

Skriftlig fråga 2001/02:1592 av Stalin, Kerstin-Maria (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-09-04
Besvarad
2002-09-17
Anmäld
2002-09-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 4 september

Fråga 2001/02:1592

av Kerstin-Maria Stalin (mp) till statsrådet Ingela Thalén om försäkringskassans rehabiliteringsarbete

Hösten 1997 fastställdes den vision som är grunden för socialförsäkringsadministrationens långsiktiga handlande VISION 2005.

Försäkringskassorna har länge varit i behov av olika tekniska stöd för sina nära 50 olika ärendeslag. De såg därför med tillförsikt fram mot VISION 2005 @ alltså inte endast för pensionssystemets skull.

Det som med tiden blivit mer och mer bekymmersamt är följderna av sättet att finansiera det nya datorstödet. Försäkringskassorna fick nämligen ta lån och har måst betala tillbaka på de lånen, med indragningar av personal till följd. Detta innan de haft någon som helst nytta av det nya systemet.

Det sägs nu att ÄHS (ärendehanteringssystemet) rullar i gång. Men ÄHS är inget stöd för försäkringskassorna, endast ett annat sätt att hantera dokument, dvs. digitalt i stället för i pappersjournaler.

Min fråga till statsrådet är nu:

Hur ska försäkringskassornas arbetsprocess Samordning av åtgärder mot ohälsa (rehabilitering) återupprättas?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:1592 besvarad av statsrådet Ingela Thalén

den 18 september

Svar på fråga 2001/02:1592 om försäkringskassans rehabiliteringsarbete

Statsrådet Ingela Thalén

Kerstin-Maria Stalin har frågat mig hur försäkringskassornas arbetsprocess "Samordning av åtgärder mot ohälsa" (rehabilitering) ska återupprättas.

Regeringen gav i december 2001 Riksförsäkringsverket och Arbetsmarknadsstyrelsen i uppdrag att inleda en förnyelse av den arbetslivsinriktade rehabiliteringen. Detta som ett led i regeringens elvapunktsprogram för ökad hälsa i arbetslivet. Uppdraget består av följande tre deluppdrag.

1. Riksförsäkringsverket ska utveckla en metod för tidig, fördjupad, bedömning av den enskildes arbetsförmåga och behov av rehabilitering.

2. Riksförsäkringsverket ska utveckla metodiken i försäkringskassornas handläggning av sjukfall och rehabiliteringsärenden samt förtydliga rehabiliteringssamordnarnas yrkesroll. Verket ska dessutom redovisa hur man avser att tillse att metodiken i kassornas handläggning av sjukfall och rehabiliteringsärenden fortsätter att utvecklas kontinuerligt och hur man avser att tillse att metodiken sprids bland kassorna.

3. Arbetsmarknadsstyrelsen och Riksförsäkringsverket ska genomföra en pilotverksamhet avseende en samordnad organisation mellan försäkringskassan och arbetsförmedlingen för arbetslivsinriktad rehabilitering när det gäller sjukskrivna arbetslösa.

Arbetet med förnyelsen av den arbetslivsinriktade rehabiliteringen ska bedrivas under åren 2002, 2003 och 2004. De metoder, arbetssätt m.m. som utvecklas inom ramen för förnyelsearbetet ska spridas successivt. De ska senast vid utgången av 2004 tillämpas fullt ut i hela landet. För år 2002 har 70 miljoner kronor avsatts för att driva förnyelsearbetet och ytterligare medel kommer att avsättas för de följande åren.

Regeringen har givit Statskontoret i uppdrag att följa och utvärdera förnyelsen av den arbetslivsinriktade rehabiliteringen.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.