Förhållningssätt inom polisen beträffande personer med utländsk bakgrund

Skriftlig fråga 2010/11:627 av Ferm, Maria (MP)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2011-06-29
Anmäld
2011-06-30
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2011-08-01
Svar anmält
2011-08-25

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 29 juni

Fråga

2010/11:627 Förhållningssätt inom polisen beträffande personer med utländsk bakgrund

av Maria Ferm (MP)

till justitieminister Beatrice Ask (M)

Med jämna mellanrum rapporteras det om hur det förekommer en ”rå jargong”, främlingsfientlighet och fördomar inom polisen. Enligt en artikel i Aftonbladet den 21 juni 2011 har närpolisen i Huddinge gjort ett varningsutskick till boende i Huddinge och Hammarby Sjöstad den 14 juni 2011 där olika folkgrupper kollektivt beskrivs som tjuvaktiga. Enligt en studie från Göteborgs universitet, som P3:s Nyheter rapporterar om den 23 juni 2011, är ”rå jargong och fördomsfulla skämt om utlänningar” vardag inom polisen i Västra Götaland.

Detta handlar om strukturella problem som genomsyrar polisen. Enligt Brottsförebyggande rådets rapport Diskriminering i rättsprocessen (rapport 2008:4) betraktas personer med utländsk bakgrund som mindre trovärdiga än etniska svenskar – på brottsplatsen, under brottsutredningen och i domstolsförhandlingen.

Fördomarna och diskrimineringen är ett hot mot den enskildes rättssäkerhet och mot allmänhetens förtroende för rättsväsendet.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga justitieministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att säkerställa att strukturell diskriminering inom polisen inte förekommer.

Svar på skriftlig fråga 2010/11:627 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask

den 1 augusti

Svar på fråga

2010/11:627 Förhållningssätt inom polisen beträffande personer med utländsk bakgrund

Justitieminister Beatrice Ask

Maria Ferm har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att säkerställa att strukturell diskriminering inom polisen inte förekommer.

Polisens roll i samhället är att vara den yttersta upprätthållaren av lag, ordning och de värden om lika rättigheter som genomsyrar ett modernt rättssamhälle. För att fullgöra polisens uppdrag, med vilket följer särskilda befogenheter och ingripandeförfaranden, är det av särskild vikt att organisationen genomsyras av sunda värderingar och att uppdraget utförs professionellt med respekt för de människor som polisen möter.

Jag delar inte Maria Ferms bedömning att det finns ett strukturellt problem med diskriminering som genomsyrar polisen. Enstaka fall av diskriminering eller uttryck för fördomar riskerar emellertid att undergräva förtroendet för polisen, både i den enskildes och i allmänhetens ögon. Min uppfattning är att polisorganisationen tydligt reagerar och vidtar adekvata åtgärder när sådana misstankar uppdagas någonstans i organisationen.

Förutom att reagera på enskilda händelser arbetar polisen förebyggande mot diskriminering på ett ofta föredömligt sätt. Arbetet sker kontinuerligt på flera plan, nationellt såväl som lokalt, dels genom löpande linjearbete, dels i enstaka projekt och insatser. Av de många åtgärder som vidtagits vill jag nämna några.

Varje polismyndighet har en handlingsplan för åtgärder mot diskriminering, trakasserier och kränkande särbehandling. Polisens pågående värdegrundsarbete syftar till att stimulera en fortlöpande dialog om polisens värderingar vari värnandet om allas lika värde är en grundläggande utgångspunkt. Polisen behöver också, som alla organisationer, chefer som kan reagera på och föra samtal om negativa attityder och olämpligt beteende. Därför satsas stora resurser på att stärka chefer i deras roll genom nationella chefsutbildningar där mångfald och likabehandling ingår. Under våren inleddes därtill en satsning på att utveckla medarbetarskapet i polisen. En medarbetarpolicy har tagits fram som tydliggör krav och förväntningar på medarbetarna såsom kravet på att visa respekt och engagemang i mötet med andra. År 2009 fick Rikspolisstyrelsen i uppdrag av regeringen att genomföra ett utvecklingsprojekt med målet att främja jämställdheten och den etniska och kulturella mångfalden inom polisen. Utvärderingarna av projektet visade bland annat att det bidragit till att stärka kunskapen inom polisen om värdet av ett mångkulturellt samhälle och hur dessa mervärden kan tas till vara i arbetslivet.

Flera undersökningar visar att allmänheten har ett högt och stigande förtroende för polisen. Ett aktivt arbete med värdegrunds- och bemötandefrågor måste dock bedrivas fortlöpande. Huvudansvaret för det arbetet ligger på polisen. Mot bakgrund av de många insatser som polisen gör ser jag för närvarande inte behov av att ta nya initiativ på området.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.