förföljelse av kristna irakier i hemlandet

Skriftlig fråga 2004/05:1182 av Landgren, Per (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-03-09
Inlämnad
2005-03-09
Besvarad
2005-03-15
Svar anmält
2005-03-15
Besvarad
2005-03-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 9 mars

Fråga 2004/05:1182

av Per Landgren (kd) till statsrådet Barbro Holmberg om förföljelse av kristna irakier i hemlandet

Mer än 2 000 kristna assyrier/syrianer/kaldéer beräknas ha kommit till Sverige efter Saddamregimens fall. De får regelmässigt avslag av Utlänningsnämnden och hotas att tvingas tillbaka till Irak. Detta är helt otillständigt och en stor skam för Sverige. De kristna i Irak förföljs och diskrimineras för sin tros skull. De är fredlösa i Irak och har därför skäl till att få uppehållstillstånd i Sverige.

Bönestund hölls i Jonneskyrkan i Södertälje för den kidnappade svensk-irakiske kristdemokraten Minas Ibrahim al-Yousifi, som nu hotas med avrättning av islamistiska terrorister. Kristna assyrier/syrianer/kaldéer berättade under mötet hur deras folk dödas, hotas och diskrimineras i det kaotiska Irak. Bilden de gav mig var tydlig. När inte ens shiamuslimers säkerhet kan tryggas lämnas de kristna utan trygghet och säkerhet för sina liv.

Barn berättade hur de tvingades delta i muslimsk undervisning och religionsutövning i skolorna. Alla kvinnor löper risken att ofredas. En ung kvinna förklarade hur en kvinna i hennes egen bekantskapskrets nyligen hade kidnappats, våldtagits och sålts vidare som slavinna. En ung manlig läkare berättade att hans hustru nyligen dödats när hon i egenskap av läkare försökte rädda skadade efter ett terrorangrepp.

De kristna folken i Irak tvingas nu allt oftare att betala en särskild skatt så länge de inte konverterar till islam. De är fredlösa i sitt hemland.

Avser statsrådet att låta kristna irakiska medborgare få stanna i Sverige?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:1182 besvarad av Barbro Holmberg

den 15 mars

Svar på fråga 2004/05:1182 om förföljelse av kristna irakier i hemlandet

Statsrådet Barbro Holmberg

Per Landgren har frågat om jag avser att låta kristna irakiska medborgare få stanna i Sverige.

Migrationsverket och Utlänningsnämnden följer mycket noga utvecklingen i Irak och har tillgång till löpande rapportering om bland annat kristnas situation i landet. Utlänningsmyndigheterna är även skyldiga att ta hänsyn till de särskilda skyddsbehov som kvinnor och barn kan ha i asylprocessen.

Jag har förståelse för att Per Landgren känner oro för kristna irakiers utsatta situation. Migrationsverket och Utlänningsnämnden gör alltid en individuell prövning av varje asylansökan. Det är emellertid den enskildes skyddsbehov som avgör utgången i ett ärende.

Jag vill även understryka att det inte sker några tvångsvisa avvisningar till Irak enligt nuvarande praxis.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.